Balonowe Babie Lato na początku października

0

Tegoroczne Balonowe Babie Lato, jedna z najbardziej widowiskowych imprez w naszym regionie, odbędzie się w dniach 1-4 października (czwartek-niedziela). Podobnie jak w ostatnich latach, bazą zlotu będzie Stalowa Wola i lotnisko Aeroklubu Stalowowolskiego w Turbi.

Z tych miejsc odbywać się będą starty do konkurencji, ale zainteresowanych obserwowaniem tej ciekawej fazy każdych zawodów balonowych musimy uprzedzić: o tym, z którego dokładnie miejsca, i o której godzinie, balony będą startować, zadecyduje sędzia główny po analizie warunków meteorologicznych, przede wszystkim – kierunku i siły wiatru.

Z doświadczenia wiemy, iż zwykle starty są tak planowane, aby balony „defilowały” nad najgęściej zamieszkałymi miejscami regionu, i aby mogło je obserwować jak najwięcej widzów. Loty odbywają się zawsze w porze najsłabszej termiki, czyli wczesnym rankiem oraz po południu (zazwyczaj w godz. 6-7 oraz 16-18). W planie balonowej fiesty znajdzie się, jak co roku, czas na wieczorną prezentację wszystkich balonów, połączoną z ich iluminacją przez płomienie gazowych palników służących do ogrzewania powietrza wypełniającego barwną czaszę. Jest to na ogół widowisko trudne do opisania. Jeśli pozwolą na to warunki pogodowe, prezentacja taka odbędzie się najprawdopodobniej w piątek, po serii popołudniowych startów. Miejscem – o ile nie staną na przeszkodzie przyczyny związane np. z pracami budowlanymi na terenie obiektów MOSiR – będzie boczna płyta treningowa na stadionie przy Hutniczej.

Organizatorzy spodziewają się w tym roku udziału w BBL około 20 załóg z kraju i zagranicy.

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.