Bezrobocie w dół w województwie świętokrzyskim

0

Październik był kolejnym miesiącem, w którym w województwie świętokrzyskim spadło bezrobocie. Obecnie w całym regionie wynosi ono 8,9 procent i jest o 2,1 procent wyższe niż średnia krajowa.

W województwie świętokrzyskim bez pracy, biorąc pod uwagę oficjalne statystyki urzędów pracy, bez zatrudnienia pozostaje około 45 tys. osób, czyli o 10 tys. mniej, niż rok temu. Niestety spadek bezrobocia nie idzie w parze ze wzrostem płac, gdyż w dalszym ciągu ich poziom w naszym regionie jest niższy niż średnia w kraju. W Świętokrzyskim średnia płaca brutto wynosi 3835 tys. zł., podczas, gdy średnie wynagrodzenie w kraju, to 4500 tys. zł.

W powiatach sandomierskim i staszowski poziom bezrobocia jest bardzo podobny i wynosi odpowiednio 7,4 i 7,5 procent, ale już w powiecie opatowskim wynosi on aż 12,9 procent. Gorszy wynik w województwie ma tylko powiat skarżyski, gdzie bezrobocie wynosi 16,1 procent. Najniższe jest w powiecie buskim – 4,1 procent.

Ze wszystkich bezrobotnych w województwie bez prawa do zasiłku jest aż 84 procent, a ponad połowa zarejestrowanych bezrobotnych to mieszkańcy wsi i niestety w zdecydowanej większości są to kobiety. Niepokojące jest również to, że 15 procent ogółu bezrobotnych to ludzie młodzi, do 25 roku życia. (jż)

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.