Zamknij

Bieg tropem wilczym i piknik patriotyczny

16:52, 17.02.2017 TN
Skomentuj

W niedzielę 26 lutego w całej Polsce odbędzie się bieg Tropem Wilczym poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku ponad 60 tys. biegaczy z 240 miast w tym Londynu, Grodna, Nowego Jorku czy Wilna pobiegnie razem, a z nimi również mieszkańcy Gorzyc.

W tym roku po raz pierwszy bieg zostanie zorganizowany w Gorzycach, a to za sprawą klubu sportowego Sprint. - Pracę nad organizacją imprezy rozpoczęliśmy jeszcze w zeszłym roku. Dzięki determinacji naszych kolegów i koleżanek możemy być częścią ogromnego ogólnopolskiego projektu. Nasz pomysł spotkał się z akceptacją władz gminy, przede wszystkim wójta Leszka Surdego oraz starosty powiatu tarnobrzeskiego Pawła Bartoszka, możemy liczyć na ich pomoc i wsparcie - podkreślają pomysłodawcy - działacze klubu Sprint.

Dla uczestników przewidziano wyjątkowe pakiety startowe zawierające koszulkę patriotyczną i pamiątkowy medal. Podczas imprezy, uczestnicy będą mogli wylosować odzież sportową oraz inne fanty patriotyczne. Każdy z zawodników może liczyć na gorącą herbatę i posiłek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Gorzycach.

- Rejestracja zawodników rozpoczęła się na początku lutego, ale w dalszym ciągu są jeszcze miejsca dla chętnych osób - informuje Marcin Krzemiński.

Uczestnicy mają do wyboru jedną z dwóch tras - krótszą o długości 1963 metrów, symbolizującą datę śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych - sierżanta Józefa Franczaka pseudonim Lalek, i dłuższą, mierzącą 4600 metrów.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że trasy gorzyckich biegów będą wiodły ulicami, przy których przed wojną mieszkali i wychowywali się Żołnierze Polskiego Podziemia Niepodległościowego - Franciszek Bajcer "Sanowski", Mieczysław Świergul "Adamski", Bronisław Główka "Buława", Stanisław Styga "Wampir", Czesław Gołębiowski "Góral" i Stanisław Dziubek "Vis".

- Zależy nam, aby niedziela 26 lutego, była dniem szczególnym. Nie chodzi tu absolutnie o rywalizację i ściganie się o zwycięstwo, ale uczczenie pamięci tych, którzy walczyli, a często i oddawali życie za naszą wolność. Chcemy w kalendarz wydarzeń na stałe wpisać działania poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych, mamy nadzieję, że bieg zapoczątkuje tę tradycję. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w biegu, ale także kibicowania zawodnikom - zachęca Tomasz Dziorek z klubu Sprint, jeden z pomysłodawców i organizatorów lokalnej edycji biegu.

Patronat honorowy nad biegiem objął Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych - organizacja kombatancka zrzeszająca oprócz byłych żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Związku Jaszczurczego, Narodowej Organizacji Wojskowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, także spadkobierców i kontynuatorów tradycji narodowego podziemia.

W niedzielę 26 lutego w świetlicy wiejskiej w Gorzycach będzie można również obejrzeć wystawę "Żołnierze Wyklęci. Śladami zbrodni komunistycznych na Rzeszowszczyźnie z lat 1944-1956" przygotowaną przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Wydarzeniu będzie towarzyszył piknik patriotyczny, podczas którego zaprezentują się członkowie Podkarpackiego Stowarzyszenia Poszukiwaczy "Ocalić od zapomnienia" oraz grupa rekonstrukcji historycznych ze Stalowej Woli. Ponadto odbędą się pokazy udzielania pierwszej pomocy przygotowane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Gorzycach. Będzie tez można zapisać się do zakładowego klubu krwiodawstwa w Gorzycach.

- Ponadto opłata wpisowa z biegu zostanie przeznaczona na ufundowanie tablicy pamiątkowej poświęconej żołnierzom pochodzącym z terenu gminy Gorzyce - podkreśla pomysłodawca akcji Tomasz Fietko.

26 lutego w gminie Gorzyce zostanie zainaugurowany tydzień pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpocznie go piknik patriotyczny i bieg Tropem Wilczym, a zwieńczy pokaz filmu "Zapora" zrealizowany przez Instytut Pamięci Narodowej oraz opowieść "Prześladowanie Żołnierzy Wyklętych przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa".

PATRONAT HONOROWY:

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych

Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego - Paweł Bartoszek

Wójt Gminy Gorzyce - Leszek Surdy

ORGANIZATORZY:

Klub Sportowy Sprint, Urząd Gminy Gorzyce, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gorzycach, Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach

PROGRAM

26 lutego (niedziela)

BIEG TROPEM WILCZYM - PIKNIK PATRIOTYCZNY

Miejsce: plac obok Urzędu Gminy Gorzyce, remizy OSP

10.00 - Wydawanie pakietów startowych w Biurze Zawodów

11:30 - Koniec wydawania pakietów

12:00 - Start biegu 1963m

12:15 - Start biegu 4600m

13:00 - Uroczyste zakończenie imprezy, wręczenie nagród

3 marca (piątek)

Miejsce: Środowiskowy Dom Kultury w Gorzycach

Pokaz filmu "Zapora" zrealizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej oraz opowieść "Prześladowanie Żołnierzy Wyklętych przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa"

10.00-13.00 - program dla szkół

17.00-18.00 - program dla mieszkańców gminy Gorzyce

5 marca (niedziela)

Poświecenie tablicy pamiątkowej (szczegóły w najbliższym komunikacie prasowym)

Historia biegu: W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie - Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

Żołnierze Wykleci - działający w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów.

Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę̨ członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się̨ na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również̇ Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.

Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik "Olech" poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. Ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak "Lalek" zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy żołnierze Wykleci, a szczególnie ich dowódcy ponieśli ofiarę̨ zżycia lub zdrowia. W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.

Więcej na http://tropemwilczym.pl/

(TN)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%