Brodzą w błocie

0

cyganyPo roztopach mieszkańcy części miejscowości Cygany (gmina Nowa Dęba) wychodząc na drogi, przy których mieszkają, muszą zakładać gumowce.

Piesi brodzą po kostki w błocie, a kierowcy samochodów mają do wyboru albo pozostawić je z dala od domu, albo ryzykować, że ugrzęzną.

Zima na szczęście już się kończy i czas roztopów niedługo minie, ale jeśli wiosna będzie deszczowa, to taki stan może utrzymywać się jeszcze długo. Co roku jest to samo. Czekamy na asfalt jak na zbawienie – mówi jedna z mieszkanek Cyganów.

Radny Marian Tomczyk wyliczył, że na wyasfaltowanie w Cyganach czeka jeszcze około 6 kilometrów dróg.

To wszystko drogi, którymi mieszkańcy dojeżdżają do swoich posesji – mówi radny. – W tym roku chcielibyśmy „zrobić” jeden odcinek o długości 750 metrów i przepust biegnący pod jezdnią. Na więcej nie dostaniemy pieniędzy. M. Tomczyk nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, ile czasu potrzeba na wyasfaltowanie pozostałych odcinków dróg. – Chciałbym, żeby udało się to zrobić w ciągu najbliższych czterech lat – zaznacza.

Burmistrz gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon zapewnia, że z czasem problem błotnistych dróg zostanie rozwiązany. Podkreśla, że dotyczy on ulic, przy których znajduje się niewiele gospodarstw.

W Cyganach, zaczęliśmy asfaltować drogi dopiero w 2010 roku, kiedy rozpoczęliśmy budowę kanalizacji. Wcześniej trudno było kłaść asfalt, żeby później go niszczyć przy budowie sieci. W ostatnich trzech latach wyremontowaliśmy drogi w najbardziej zaludnionych punktach tej wsi, w tym na tak zwanych Glinikach, gdzie problem z wodą był największy i faktycznie ludzie musieli wychodzić z domów w gumowcach – informuje W. Ordon. – Jeśli chodzi o jakość dróg w tej miejscowości, to z największego „dołka” już wyszliśmy. Teraz sukcesywnie, co roku, będziemy kłaść asfalt na kolejnych odcinkach. Mieszkańcy muszą się pogodzić z tym, że na drogach, na których tego asfaltu jeszcze nie ma, po roztopach pojawi się trochę wody. W Cyganach, Chmielowie czy Porębach Dębskich są drogi, przy których stoi niewiele domów, i odległości między nimi są duże. W Cyganach w tym roku planujemy wyasfaltować około 800 metrów drogi do tak zwanego Desnego. Na tym odcinku stoi sześć albo osiem domów, kilka kolejnych rozproszonych jest dalej.

 

Może zainteresują Cię również wpisy oznaczone podobnymi tagami:

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.