Zamknij

Budujmy takie cuda!

08:10, 23.12.2015 TN
Skomentuj

Absolwentka architektury wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie EWA SKOWROŃSKA przygotowała zapierającą dech w piersiach koncepcję budowy ośrodka sportowo-rekreacyjnego nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Czy tak w przyszłości będzie wyglądać otoczenie tego akwenu?

Obiekt usytuowany jest częściowo na brzegu jeziora, na wodzie, a częściowo na wyspie. Wewnątrz znalazło się między innymi miejsce na  restaurację, sklepy, kino oraz warsztat naprawy i konserwacji sprzętu wodnego. Na zewnątrz są dwie keje i hangary do przechowywaniu sprzętu pływającego. Na samym środku tego kompleksu jest natomiast przestrzeń, która może pełnić rolę lądowiska dla helikopterów, a na co dzień to niezadaszone okrągłe atrium, na którym mogą być organizowane imprezy rozrywkowe.

Ewa przyznaje, że wybierając temat pracy magisterskiej kierowała się trochę lokalnym patriotyzmem - jest bowiem tarnobrzeżanką. Decydujący był jednak fakt, że otoczenie Jeziora Tarnobrzeskiego to teren, który w najbliższej przyszłości będzie zagospodarowywany, a więc niebawem rozpocznie się też dyskusja na temat tego, jak powinien on wyglądać. - Niegdysiejszy pokopalniany dołek, z trudnego do rozwiązania problemu ekologicznego, dzięki nowatorskiemu projektowi rewitalizacyjnemu, stał się - już jako akwen - dumą dla miasta i jego mieszkańców. Ale z drugiej strony jezioro jako element budujący prestiż turystyczny Tarnobrzega nie do końca takowym się staje z uwagi na brak odpowiedniej infrastruktury towarzyszącej. Piękny i rozległy akwen, urokliwa przyroda i, niestety, na tym praktycznie kończy się turystyczna atrakcyjność tego miejsca. Wybudowana już żeglarska marina - jak się okazało - nie do końca spełnia oczekiwania samego wodniackiego środowiska, a już na pewno jest to stanowczo za mało, by zaspokoić potrzeby tłumu ludzi wypoczywających nad wodą. Chęć zaprojektowania takiego uniwersalnego ośrodka sportowo-rekreacyjnego zrodziła się w momencie wyboru przeze mnie tematu pracy magisterskiej. Chciałam pokazać, że ludziom można zaoferować coś atrakcyjnego zarówno pod względem architektonicznym, jak i funkcjonalnym - tłumaczy pani Ewa... (rn)

WIĘCEJ W ŚWIĄTECZNYM WYDANIU "TYGODNIKA NADWIŚLAŃSKIEGO" LUB eTN.

jedynkaswiat

(TN)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

JacekJacek

0 0

Koncepcja bardzo ładna przypomina pocięte kawałki ryby, zamierzenie słuszne ale wstrzymałbym się z jego realizacjà ponieważ moim zdaniem dołek to nie tylko relaks (maxymalnie dwa miesiàce w roku) . Uważam , że w oparciu o dołek machowski a w ostateczności w Piasecznie powinna zostać zbudowana zapora i hydroelektrownia dajàca tanià energię elektrycznà .to by pomogło wreszcie ruszyć Tarnobrzeskiej Strefie Ekonomicznej , inaczej Tarnobrzeg trzeba populacyjnie zredukować. I na nic palmy jeśli w portfelu nic a lodówka pusta. 22:34, 24.12.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

EwaEwa

0 0

Szanowny Panie Jacku, proszę przeczytać cały artykuł w wydaniu papierowym "TN", wówczas będzie Pan mógł wyrobić sobie pogląd na temat całej koncepcji. Jest tam naprawdę sporo "do poczytania".
Pozdrawiam serdecznie Ewa 20:12, 27.12.2015

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%