Chcą wieży widokowej z Matką Bożą nad miastem!

0

W ostatnich tygodniach powrócił temat budowy wieży widokowej na Górze Cyranowskiej w Mielcu. Radni Prawa i Sprawiedliwości chcą by wieńczyła ją figura patronki Mielca Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Inicjatywa ta ma już kilka lat. Gdy ruszała budowa Parku Leśnego Góra Cyranowska radny miejski Prawa i Sprawiedliwości Józef Stala zaproponował by figura taka ustawiona została na wieży widokowej przewidzianej na szczycie Góry. – W ramach planu rewitalizacji Góry Cyranowskiej i opracowanej wstępnie koncepcji architektonicznej tego terenu jest przewidziana między innymi wieża z tarasem widokowym jako najwyższa budowla w Mielcu. Mój wniosek w związku z tym jest taki: aby na zwieńczeniu wieży – nad tarasem widokowym została umieszczona figura Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która ma zostać wkrótce patronką Mielca. Razem z wybudowaną galerią wystawową, sztucznym strumykiem, torem saneczkowym, ścieżką crossową dla rowerzystów, uporządkowanym drzewostanem, alejkami spacerowymi będzie miejscem często odwiedzanym nie tylko przez mielczan ale również przez mieszkańców powiatu i okolic. Myślę, że taki projekt w całości będzie piękną wizytówką naszego miasta. Proszę o przeanalizowanie mojego wniosku – przekazywał wiosną 2011 roku radny Józef Stala.

Wieża widokowa nie została jednak wpisana do zakresu inwestycji pierwszego etapu budowy Parku Leśnego i temat upadł. Jesienią 2015 roku wskrzesił go klub radnych miejskich Prawa i Sprawiedliwości. Radni miejscy PiS chcieli by do budżetu miasta Mielca na 2016 rok wpisać zadanie pod nazwą: Opracowanie dokumentacji wieży widokowej na Górce Cyranowskiej (miejsce jest wyznaczone) ze zwieńczeniem statuy Matki Bożej Nieustającej Pomocy patronki Mielca. Ostatecznie w budżecie miasta Mielca na 2016 rok zapisane zostało przygotowanie pierwszej dokumentacji dla budowy wieży bez figury. Przed rokiem radni nawet spotkali sie by rozmawiać o wieży, usłyszeli natomiast, że może pojawić się kłopot techniczny – dostęp do miejsca na Górze Cyranowskiej, gdzie miałaby stanąć wieża, jest obecnie ograniczony. Technologia budowy wieży musi być w efekcie nieco dostosowana do utrudnionego dostępu do placu budowy.

Wreszcie Rada Miejska w Mielcu uchwałą budżetową na rok 2017 zabezpieczyła środki na budowę wieży widokowej na Górze Cyranowskiej. To znów projekt radnych Prawa i Sprawiedliwości. W swoich założeniach przyjęli też, że wieżę zwieńczy figura Matki Bożej. I chociaż obecnie o figurze się nie mówiło, tak w założeniach projektowych ujęta ma być możliwość montażu figury. – Jeśli będzie wieża, będzie można też myśleć o instalowaniu figury – mówi nam radny miejski PiS Józef Stala, autor pomysłu z figurą, także zachęcający miejskich samorządowców do budowy samej wieży. – Figura nie będzie finansowana z budżetu miasta. Może powstać jedynie ze składek, zbiórki publicznej zainteresowanych mieszkańców – podkreśla jednak zdecydowanie Józef Stala.

Jak wyglądać ma wieża widokowa w Parku Leśnym? Ma to być konstrukcja stalowa o wysokości podestu widokowego na poziomie kilkunastu metrów ponad terenem. Wieża ma mieć możliwość zainstalowania na szczycie figury o wysokości około 4 metrów. Obecnie magistrat prowadzi przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej wieży.

jm

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.