Zamknij

Dożynki po stalowowolsku [Zdjęcia]

13:59, 30.08.2016 TN
Skomentuj

Już po raz siedemnasty uroczystości dożynkowe organizował powiat stalowowolski. W regionie uchodzi, i słusznie, za powiat "najmniej rolniczy", znany bardziej ze swojego przemysłowo-naukowego charakteru niż z wielkich, dominujących dokonań w rolnictwie. Mimo to Święto Plonów jest ważną uroczystością dla społeczności gmin wiejskich - Zaleszan, Radomyśla nad Sanem, Pysznicy, Bojanowa i Zaklikowa, których mieszkańcy dominującą część swoich dochodów czerpią z pracy na roli.

Po raz kolejny gospodarzem niedzielnego święta była gmina Zaleszany, a ściślej - Turbia. Tutaj w miejscowym kościele parafialnym pw. św. Leonarda, składano modły dziękczynne i święcono dożynkowe wieńce, a później - świętowano oficjalne i tłumnie na swobodnie mieszczącej kilkanaście tysięcy gości, blisko 60-hektarowej płycie lotniska Aeroklubu Stalowowolskiego.

99280046

W tym roku honory gospodarzy uroczystości pełnili rolnicy z gminy Zaleszany, Anna Dutka ze Skowierzyna i Marek Zieliński z Zaleszan. Z ich rąk gospodarze powiatu przyjęli dożynkowe dary, symbolizujące obfitość tegorocznych plonów. Samorządowcy powiatu i gminy Zaleszany rozdzielili pomiędzy zgromadzonych najbliżej estrady uczestników uroczystości symboliczny dożynkowy chleb. Wręczyli także odznaczenia i wyróżnienia grupie wyróżniających się w swej pracy rolników z terenu powiatu.

99280030

Po prezentacji 18 grup wieńcowych oraz zespołów artystycznych gmin powiatu stalowowolskiego, z widowiskiem "Cztery pory roku w zagrodzie" Zespołu Ludowego "Jastkowianie", występami Zespołu "Zaleszaki" i Kapeli "Zaleszaki", pojawił się typowo "nierolniczy", i raczej mało kojarzący się z polska wsią wątek artystyczny. Publiczności bawili tancerze ze stalowowoskiego Klubu Tańca "La Volta" i, także działającego w MDK, egzotycznego i barwnego Zespołu Tańca Orientalnego "Nimbooda". Muzycznym deserem tej uczty były koncerty grupy "Classic" i gwiazdy lat 60. i 70. ubiegłego stulecia, polskiej Grupy Skifflowej "No To Co". Najmłodszych pochłaniały bez reszty gry i zabawy z Teatrem Wagabunda z Krakowa oraz mnóstwo innych atrakcji. Imprezie, tradycyjnie, towarzyszyły m.in. wystawa wieńców dożynkowych, prezentacje twórców ludowych i rękodzielników, promowały się, a jakże, piekarnie, salony samochodowe oraz instytucje związane z rolnictwem oraz stowarzyszenia. Aeroklub Stalowowolski wzbogacił program obchodów rolniczego święta o loty widokowe szybowcem nad Turbią i okolicą. (r)

(TN)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%