Dożynki u flisaków [Zdjęcia]

0

Uroczystą sumą w zabytkowym kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Barbary rozpoczęły się minioną niedzielę dożynki powiatu niżańskiego.

Podczas nabożeństwa, które celebrowali proboszczowie z Niska i Ulanowa – ks. Franciszek Grela i ks. Kazimierz Żyłka, poświęcono 17 wspaniałych wieńców dożynkowych, z których największy, prawie trzymetrowy, wykonany w Nowosielcu, stanął w drzwiach świątyni. Inny, który wzbudził powszechną uwagę, był dziełem członków Stowarzyszenia „Bieliny – wieś nad Sanem” i przedstawiał łódź płynącą pod żaglem.

dozyknki ulanow (4)

Później barwny korowód dożynkowy, w którym szli m.in. senator Janina Sagatowska, poseł Jerzy Paul, burmistrz Ulanowa Stanisław Garbacz oraz samorządowcy ze wszystkich gmin z terenu powiatu niżańskiego oraz gmin ościennych, udał się na stadion MKS „Retman”, gdzie odbyła się dalsza część imprezy. Korowód poprowadziła znakomita Kapela Flisacka.

Na wielkiej scenie starostowie powiatowych dożynek – Lucyna Żuraw z Dąbrowicy i Stanisław Oleksak z Kurzyny, oboje wyróżniający się hodowcy bydła mlecznego, przekazali staroście Robertowi Bednarzowi wielki bochen chleba z tegorocznej mąki. Wzorem lat poprzednich goście dożynek z koszyczkami w rękach udali się przed scenę i częstowali chlebem wszystkich uczestników imprezy.

Wokół boiska ustawiło namioty kilkanaście stowarzyszeń z terenu powiatu niżańskiego i leżajskiego, oferując oprócz tradycyjnego jadła i znakomitych ciast, również nalewki domowej roboty. Inną z atrakcji towarzyszących dożynkom było ślubowanie flisaka, które odebrali na galarze – jak nam powiedział retman Zdzisław Nikolas, najlepszej obecnie na polskich rzekach – członkowie Bractwa Flisackiego pw. św. Barbary w Ulanowie.

Blok muzyczny otworzył wspólny koncert Kapeli Flisackiej i Chóru Ulanowskiego. Później zaprezentowały się zespoły artystyczne reprezentujące poszczególne gminy. Po południu rozpoczęły się koncerty, których zwieńczeniem był występ gwiazdy wieczoru – zespołu „Enej”.

(pen)

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.