Zamknij

Fenomen archeologiczny w Muzeum Regionalnym

14:38, 01.03.2016 TN
Skomentuj

Eksponaty ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, zgromadziła i zebrała w jedną wystawę kurator Monika Kuraś, archeolog z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Fascynująca ekspozycja "Tarnobrzeska kultura łużycka. Przełom epok brązu i żelaza nad dolnym Sanem i Łęgiem" od najbliższej niedzieli 6 marca tylko do 5 czerwca dostępna będzie w siedzibie głównej MR w Stalowej Woli (ul. Sandomierska 1).

Można tu będzie znaleźć odpowiedź na pytania o to, jak wyglądała codzienność w naszym regionie przed trzema tysiącami lat, czym się charakteryzowały ówczesne wierzenia i zwyczaje pogrzebowe i jaką rolę w rozwoju ówczesnych mieszkańców odegrała znajomość metalurgii brązu i żelaza. Na wystawie po raz pierwszy w bardzo szerokim wyborze zostaną zaprezentowane zabytki ukazujące fenomen tarnobrzeskiej kultury łużyckiej.

Wystawa przenosi widzów o trzy tysiące lat wstecz, kiedy w naszym regionie, w późnej epoce brązu i wczesnej epoce żelaza, obecność ludności tarnobrzeskiej kultury łużyckiej doprowadziła do istotnej zmiany całego systemu wierzeń i zwyczajów pogrzebowych. Odnotowano wtedy wyraźny wzrost osadnictwa i zaludnienia oraz upowszechnienie się znajomości obróbki brązu - pierwszego metalu, który zyskał tak duże znaczenie w życiu codziennym mieszkańców. Wtedy też wykształcił się zespół specyficznych cech kultury duchowej, której elementem uchwytnym archeologicznie jest popielnicowy obrządek pogrzebowy. Na wystawie zostaną wyeksponowane zabytki pochodzące z wykopalisk w Pysznicy, gdzie w roku 1974, podczas budowy drogi ze Stalowej Woli, odkryto pozostałości po wielkim cmentarzysku.

Na ekspozycji zgromadzono ok. 150 zabytków, które ułatwiają bardzo dobre poznanie życia codziennego i zwyczajów pogrzebowych społeczności, której członkowie zostali tam pochowani. Oprócz ceramiki grobowej, popielnic i inne naczyń, tzw. przystawki, prezentowane są unikalne profilowane naczynia wazowate określane mianem waz nadsańskich, charakteryzujące się specyficznym kształtem i bogactwem ornamentyki. Obejrzeć można także kolekcję brązowych ozdób i przedmioty codziennego użytku, broń oraz narzędzia pracy. Część ekspozycji prezentuje kulturę Scytów, ludu o niebywałej potędze militarnej i politycznej, który na przełomie VIII i VII wieku przed Chrystusem pojawił się na stepach nadczarnomorskich, a później na pozostałym obszarze Europy Wschodniej. Scytowie niewątpliwie wpłynęli na ludność tarnobrzeskiej kultury łużyckiej, zabytki z nimi związane znajdowane były bowiem na tym terenie.

Wystawie towarzyszą specjalnie przygotowane filmy oraz bogata oferta edukacyjna. (r)

kultu

8d00d7ae4f3b1af3be8d6d077cf2f6c4_L

(TN)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%