Lipa umorzona

0

Po 9 miesiącach śledztwa Prokuratura Rejonowa w Stalowej Woli zamknęła – postanowieniem o umorzeniu – postępowanie w sprawie wydarzeń, które na początku bieżącego roku wstrząsnęły opinią publiczną regionu. 

Przypomnijmy:  w  niedzielę,  26  stycznia,  w  jednym  z mieszkań  w  bloku  przy  ul.  Pocztowej  w  Lipie  w  gminie Zaklików ujawnione zostały zwłoki trojga brutalnie zamordowanych mieszkańców. Ofiarami byli członkowie jednej rodziny – 38-letnia Ewa E. oraz jej dzieci, 6-letni Wojtuś i 9-letnia Magda. Wszyscy mieli rany cięte szyi, natomiast kobieta także rany kłute klatki piersiowej. Wszystkie rany zostały zadane, co ustalono w wyniku sekcji zwłok i ekspertyz sądowo-lekarskich, nożem, który został odnaleziony na miejscu zdarzenia.

Ofiary znalazła starsza córka Ewy E., 12-letnia Ola, która w godzinach przedpołudniowych powróciła do domu od swej babci. Drzwi mieszkania otworzyła własnym kluczem. Szczegółowe badania mechanoskopijne wykluczyły, aby w tym mieszkaniu doszło do włamania.

Nie znaleziono wewnątrz mieszkania żadnych śladów walki czy plądrowania, wykluczono także udział w zajściu osób trzecich. W czasie, kiedy doszło do zbrodni, ojciec dzieci i mąż Ewy E. przebywał na krótkim wyjeździe do Francji.

Wielomiesięczne śledztwo wiązało się nie tylko z gromadzeniem i analizą dowodów materialnych, ale także z opracowaniem opinii biegłych, w tym opinii psychologicznych. Doprowadziły one śledczych do ustaleń, że to matka najpierw pozbawiła życia swoje dzieci, a następnie odebrała życie sobie. W tej sytuacji umorzenie postępowanie było logiczną konsekwencją ustaleń.

Śledztwo w sprawie śmierci dzieci zostało umorzone z powodu śmierci sprawcy zbrodni, zaś śledztwo w sprawie śmierci ich matki – z powodu braku znamion czynu zabronionego. Polski system prawny, podobnie jak w większości cywilizowanych państw, nie ściga samobójców i nie karze za próby samobójcze. (…)

Jerzy Reszczyński

Więcej w papierowym wydaniu „TN”.

Może zainteresują Cię również wpisy oznaczone podobnymi tagami:

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.