.

Odpust ku czci patrona

1

W Sandomierzu odbył się odpust ku czci bł. Wincentego Kadłubka – patrona miasta. W tym roku uroczystość miała wyjątkowy charakter, bo zainaugurowała obchody związane z 200-leciem utworzenia diecezji sandomierskiej.

Głównym punktem uroczystości była msza święta odprawiona w bazylice katedralnej, której przewodniczył biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz. W nabożeństwie uczestniczyli wierni z całego miasta, w tym samorządowcy, a także cystersi z Wąchocka, Jędrzejowa, Mogiły i Strzyrzyca, czyli miejsc, gdzie patron Sandomierza spędził ostatnie lata życia. Niestety, w tym roku, z powodu śmierci biskupa seniora Wacława Świerzawskiego, nie odbyła się coroczna procesja ulicami miasta, z relikwiami Wincentego Kadłubka.

Odpustowi towarzyszyły stoiska rozstawione na rynku Starego Miasta. Można było tam kupić miedzy innymi dewocjonalia, regionalne produkty spożywcze i rękodzieła.

Po raz kolejny podczas odpustu, w witrynach kamienic i oknach hoteli prezentowana była niezwykła wystawa, nawiązująca do wielosetletniej historii miasta. Można było zobaczyć postacie historyczne, takie jak król Kazimierz Wielki, królowa Jadwiga, królowa Bona, bł. Wincenty Kadłubek, czy Halina Krępianka. W tym roku w „Żywych witrynach historii” można było po raz pierwszy zobaczyć oficerów związanego z Sandomierzem 2 Pułku Piechoty Legionów. W akcję włączyła się młodzież z sandomierskich szkół.

 

 

Podziel się:

1 komentarz