Zamknij

Tłumy na wyjątkowej pasterce w Ossolinie. Trzej królowie przyjechali konno, by oddać pokłon Dzieciątku Jezus [ZDJĘCIA]

08:37, 26.12.2023 rs Aktualizacja: 11:35, 27.12.2023
Skomentuj
reo

Grubo ponad tysiąc osób przyjechało w wigilijną noc do Ossolina na Sandomierszczyźnie, by uczestniczyć w wyjątkowej pasterce, odbywającej się w XVII-wiecznej Kaplicy Betlejemskiej.

[FOTORELACJA]5501[/FOTORELACJA]

W tym roku pasterka miała jubileuszowy charakter. Po raz 20. zorganizowana została z artystyczną oprawą i bożonarodzeniową inscenizacją.

– Kaplica Betlejemska w Ossolinie powstała w XVII wieku. Oczywiście pasterki odbywały się tu od niepamiętnych czasów, jednak dokładnie dwie dekady temu, w 2003 roku, po raz pierwszy narodził się pomysł, aby mszę świętą rozpoczynającą Boże Narodzenie w tym szczególnym miejscu ubogacić o dodatkowe elementy. Zaczynało się to wszystko skromnie. Przyjeżdżał do Ossolina zespół z Gminnego Ośrodka Kultury, który na żywo wykonywał kolędy. Później zaczęliśmy organizować widowisko religijne, rozbudowane jasełka, które stały się bardzo charakterystycznym elementem ossolińskich pasterek, które każdego roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem - opowiada Rafał Staszewski, prezes Stowarzyszenia "Nasze dziedzictwo Ossolin", które wspólnie z parafią pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Goźlicach i MGOK w Klimontowie organizuje pasterkową uroczystość. 

W jubileuszowej pasterce uczestniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Zwracając się do wiernych, nawiązał do pierwszej szopki urządzonej z inicjatywy św. Franciszka równo 800 lat temu w Greccio koło Rieti we Włoszech. Hierarcha wskazał na związek pomiędzy plastycznym przedstawieniem misterium Bożego Narodzenia i Eucharystią, gdzie Chrystus przychodzi do człowieka pod postaciami chleba i wina. – Tak właśnie dzieje się w Ossolinie, kiedy po odtworzeniu wydarzeń sprzed ponad dwóch tysięcy lat, aktorzy wraz z widzami uczestniczą w prawdziwym Bożym Narodzeniu podczas Mszy św. Bardzo wam za to moi drodzy dziękuję, gdyż w ten sposób każdy może spotkać się z Dzieciątkiem Jezus – powiedział biskup.

W tegorocznej inscenizacji bożonarodzeniowej wystąpili: Julia Koloch (Maryja), Piotr Wójcik (św. Józef), Waldemar Chuchnowski (król Melchior), Marcin Mucha (król Baltazar), Dawid Bryła (król Kacper) oraz Piotr Leszczyński jako król Herod.

Podczas mszy świętej, o oprawę artystyczną której zadbał MGOK w Klimontowie, ks. Ryszard Sałek, proboszcz goźlickiej parafii, poświęcił nowy stół ołtarzowy w Kaplicy Betlejemskiej, ufundowany przez Dawida Bryłę, jednego z aktorów biorących udział w pasterkowej inscenizacji.

Na zakończenie pasterki tradycyjnie w niebo wystrzeliły fajerwerki, dla uczczenia faktu przyjścia na świat Zbawiciela.

[ZT]207533[/ZT]

 

(rs)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%