Zamknij

Zawieszka z podsandomierskiego Daromina z ważną nominacją. Zachęcamy do głosowania na to cenne odkrycie

06:26, 03.01.2024 . Aktualizacja: 06:51, 03.01.2024
Skomentuj

Tajemnicza zawieszka z Daromina znaleziona przez członków Nadwiślańskiej Grupy Poszukiwawczej „Szansa” została nominowana w kategorii „Unikatowy artefakt” w plebiscycie czasopisma i portalu „Archeologia Żywa”. Jest to jedno z kilku niezwykle ciekawych odkryć dokonanych przez eksploratorów w tej miejscowości w gminie Wilczyce, rzucających nowe światło na jej przeszłość.  

Doroczny plebiscyt „Archeologii Żywej” stanowi ważne podsumowanie wyników badań archeologicznych i najciekawszych odkryć dokonywanych przez miłośników historii.

Eksploratorzy z „Szansy” natrafili w Darominie na ślady wczesnośredniowiecznej osady rycerskiej o elitarnym znaczeniu. Świadczą o tym znalezione przez nich przedmioty, takie jak: ołowiana głowica buławy, niewielki konik z brązu, będący najpewniej elementem zdobniczym ostrogi tzw. typu Lutomiersk, noszonej przez elity rycerskie państwa wczesnopiastowskiego, a zwłaszcza zawieszka. Zabytek ten, będący być może amuletem, po jednej stronie przedstawia postać ludzką, po drugiej nieokreślony znak, który według doktora habilitowanego Marka Florka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie może być protoplastą polskiego herbu rycerskiego. Jest to pierwsze takie znalezisko z okresu pradziejowego lub średniowiecza znane z ziem polskich.

– Nominację traktujemy jako nagrodę za nasze całoroczne działania, których owoce przeszły najśmielsze oczekiwania. Wśród wielu znalezionych zabytków znajdują się prawdziwe archeologiczne unikaty. Nie byłoby to możliwe oczywiście bez wsparcia życzliwych osób i instytucji – podkreśla Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz, prezes „Szansy”.

Grupa ta, działająca przy Stowarzyszeniu Mieszkańców Gminy Annopol "Szansa", dwukrotnie już zwyciężała w plebiscytach organizowanych przez „Archeologię Żywą” – w 2021 roku w kategorii „Najcenniejszy skarb”, a rok później – w kategorii „Najlepsza współpraca środowisk 2022” oraz zajęła drugie miejsce w kategorii „Najskuteczniej popularyzowane badania 2022”.

Aby zagłosować na zabytek z Daromina, należy wejść w poniższy link: 

https://archeologia.com.pl/archeologiczne-sensacje-2023/

a następnie oddać głosy na odkrycia w innych kategoriach, rozwijając je po kolei – prezentowanych jest 10 kategorii, a w każdej sześć nominacji – ta stowarzyszenia „Szansa” znajduje się w kategorii „Unikatowy artefakt 2023”. Głosowanie jest darmowe (w każdej kategorii można oddać jeden głos).

Głosować można do godziny 23.55 dnia 10 stycznia.

Wyniki plebiscytu ogłoszone zostaną w trakcie specjalnej transmisji na żywo, która rozpocznie się 12 stycznia o godzinie 19 na profilach „Archeologia Żywa”, „Odkrywca i Zwiadowca Historii”.

[ZT]201570[/ZT]

[ZT]206607[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

skarbskarb

0 0

a co tam panie odkryto w naszym regionie rzeszowskim? 08:31, 03.01.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%