Pobili rekord głębokości nurkowania w Jeziorze Tarnobrzeskim

0

15 sierpnia ustanowiono nowy rekord głębokości nurkowania w Jeziorze Tarnobrzeskim.

Zespołowi ALPHA-DIVERS w składzie: Przemek Trześniowski   Iwona Tomica udało im się odnaleźć miejsce o głębokości 43 metrów. Do tej pory oficjalnie podawano, że jezioro ma 42 metry głębokości i jest to największa głębokość, na jaką można nurkować na Podkarapciu. Głębsze o 13 m w okolicy tamy jest jedynie Jezioro Solińskie. Jest ono jednak zamknięte dla nurkó w pasie 200 m od zapory.

Możliwe, że nowy rekord zostanie pobity. Prawdopodobniej akwen jest bowiem jeszcze głębszy. Na przełomie lipca i sierpnia przy pomocy echosondy zarejestrowano tam bowiem głębokość 45-46 m. Nurkowie mówią, że do tej pory nikomu z nich nie udało się wykonać tak głębokiego nurkowania. Kilka lat temu podobną głębokość ponoć udało się podobno zarejestrować wojsku, co wskazuje, że być prawdopodobnie faktycznie są tutaj takie miejsca.

– Poszukiwania mitycznej głębi 45-46 m, zarejestrowanej na Jeziorze Tarnobrzeskim za pomocą echosondy, trwają już od kilku tygodni. W międzyczasie udało nam się znaleźć interesujące elementy urządzeń dawnej kopalni odkrywkowej siarki Machów, która znajdowała się w miejscu. Dno jeziora kryje sporo zatopionego sprzętu po niej Bardzo ciekawie wyglądają też formacje biologiczne spotykane na jego dnie – mówi Przemek Trześniowski z ALPHA-DIVERS. (rn)

 

Może zainteresują Cię również wpisy oznaczone podobnymi tagami:

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.