Pumptrack gotowy! Czeka na rowerzystów i lepszą pogodę

0

13 grudnia, oficjalnie oddano do użytku kolejne w Tarnobrzegu miejsce do aktywnego spędzania wolnego czasu. Pumptrack, specjalny „garbaty” tor do jazdy rowerowej i nie tylko, powstał na ternach przy SP10.

Pumptrack jest specjalnie zaprojektowanym torem przeszkód, składającym się z garbów, zakrętów profilowanych oraz małych „hopek”, ułożonych w takiej kolejności, by możliwe było rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez konieczności pedałowania. Nabieranie prędkości możliwe jest dzięki odpowiednio wyprofilowanym przeszkodom (garbom), na których użytkownik wykonując intuicyjne ruchy góra-dół (tzw. pompowanie) porusza się w wybranym kierunku, wykorzystując siłę ciężkości i siłę odśrodkową. Jazda na pumptracku wpisuje się w nurt sportów popularnych wśród młodzieży, których uprawianie nie wymaga monotonnych treningów, lecz jest ciągłą zabawą.

Od teraz z takiej rowerowej zabawy skorzystać mogą tarnobrzeżanie. Oficjalnie we wtorek 13 grudnia oddano do użytku pumptrack, jaki powstał na terenach przy Szkole Podstawowej nr 10. Zakres inwestycji obejmował budowę zapętlonego toru, po którym jazda odbywa się bez pedałowania. Asfaltowa nawierzchnia umożliwia użytkowanie obiektu nie tylko rowerzystom ale także deskorolkowcom, rolkowcom czy osobom na hulajnogach.

– Pumptrack stwarza możliwości obycia z rowerem, rozwija koordynacje ruchową oraz zmysł równowagi przy maksymalnym poziomie bezpieczeństwa. Jest to prosty i przyjemny sposób na aktywność sportową bez względu na wiek – mówi prezydent Tarnobrzega Grzegorz Kiełb.

Przy SP 1o powstał nie tylko tor. Dodatkowo, przed wejściem wykonano plac do wypoczynku, na którym oprócz obiektów małej architektury, takich jak ławka czy kosz na śmieci znajduje się innowacyjna stacja naprawy rowerów, która umożliwia dokręcenie śrub w sprzęcie, wymianę czy napompowanie dętek.

Koszt realizacji całego zadania wyniósł 210 000 zł brutto. Zadanie sfinansowano z budżetu miasta.

Źródło: UM Tarnobrzeg

Może zainteresują Cię również wpisy oznaczone podobnymi tagami:

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.