Śmierdzi i śmierdzieć będzie?

0

Mieszkańcy niektórych osiedli położonych głównie we wschodniej i  północnej części miasta, zaczęli uskarżać się na – odczuwalne głównie porą nocną, jak twierdzą – zapachy. Łączą je z sąsiedztwem miejskiej oczyszczalni ścieków komunalnych MZK.

Mieszkańcy  np.  osiedla  Poręby  twierdzą,  że smród  jest  nie  do  wytrzymania  tym  bardziej, że w takie jak ostatnio upały nie da się mieszkać w bloku bez otwierania okien. O tę sytuację obwiniają MZK, uważając, że operator  oczyszczalni  albo  dopuszcza  się celowo i świadomie odstępstw w technologii oczyszczalnia, albo toleruje „rozszczelnienie” instalacji.

Miejski  Zakład  Komunalny  zdecydowanie  odrzuca  zarzuty  łączące  spółkę z  odczuwanymi  przez  mieszkańców  „aromatycznymi  niedogodnościami”.  Według MZK prowadzone procesy technologiczne związane z przeróbką osadu odbywają się poprawnie bez względu na warunki pogodowe, zaś oczyszczalnia „posiada zamknięte systemy magazynowania, higienizacji i dezodoryzacji gazów z osadnika, które zapewniają  neutralizację  uciążliwych  związków zapachowych”.

Jeśli  pojawiły  się  nieprzyjemne zapachy, to co najwyżej mogą mieć one związek z krótkotrwałą procedurą wywozu zawartości osadnika w celu jej zagospodarowania.  To,  zdaniem  kierownictwa MZK,  mogło  być  przyczyną  odczuwania przykrych  zapachów,  ale…  w  godzinach przedpołudniowych,  a  nie  nocnych,  o  co oskarżają oczyszczalnię mieszkańcy. I niejako tylko w takim zakresie MZK „poczuwa się  do  winy”  i  jednocześnie  mieszkańców przeprasza, zapewniając, iż „MZK dokłada wszelkich  starań,  aby  zapobiec  ewentualnym  niedogodnościom  zapachowym  jakie mogą wydobywać się z oczyszczalni”.

Sprawa pozostaje zatem nierozstrzygnięta, podobnie jak – na co uskarżają się także mieszkańcy miasta – odczuwalny szczególnie  w  porze  nocnej  hałas,  docierający  do śródmieścia oraz spędzający sen z powiek mieszkańcom  osiedli  Energetyków oraz Hutnik. (…)

Jerzy Reszczyński

Więcej w papierowym oraz elektronicznym wydaniu „TN”

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.