Zamknij

Utracone korzyści a strata rzeczywista - zakres stosowania

13:43, 28.02.2018 TN Aktualizacja: 14:16, 28.02.2018
Skomentuj

W przypadku rozpatrywania pojęcia naprawienia szkody w świetle przepisów kodeksu cywilnego, należy wziąć pod uwagę aspekty-rzeczywistej straty, poniesionej przez poszkodowanego oraz nieosiągniętych na skutek szkody korzyści. Oczywiście zakładając istnienie powiązania przyczynowo-skutkowego z wypadkiem. Poruszanie tej kwestii z punktu widzenia spraw o odszkodowania ma niebagatelne znaczenie.

Tłumaczenie z języka prawniczego

W gąszczu prawniczych przepisów zgubić można czasami istotę sprawy, co w przypadku wypadków komunikacyjnych, zdarzeń losowych jest niezmiernie ważne dla przeciętnego człowieka. Przede wszystkim od samego początku na wyjaśnienie zasługuje złożoność pojęcia uszczerbku majątkowego. Strata rzeczywista (z łac.damnum emergens) to prawdziwy, namacalny ubytek, uszczerbek w stanie majątkowym poszkodowanego, a jego nieodłącznym elementem jest utracony zysk, (z łac. lucrum cessans) korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby nie poniósł szkody. W interpretacji chodzi tutaj o prawdopodobne powiększenie stanu majątkowego, które nastąpiłoby pod warunkiem braku feralnego zdarzenia.

Rzeczywiste aspekty prawniczych zagadnień

"Jeżeli rozpatrujemy przypadek uszkodzenia samochodu spowodowany przez kolizję z innym uczestnikiem ruchu drogowego (sprawcą wypadku), wówczas będziemy mieli do czynienia z każdą przedstawioną powyżej szkodą"- twierdzi specjalista z firmy Automobilis. "Doskonałym przykładem utraconych korzyści - będzie uszkodzenie pojazdu osoby trudniącej się przewozem osób- czy to taksówkarza, czy też kierowcy busa lub innego prywatnego przewoźnika.

Na skutek wypadku, pojazd ulega uszkodzeniu, a tym samym kierowca nie uzyska należnego mu wynagrodzenia z powodu braku możliwości wykonywania swojej pracy.

Strata rzeczywista to w dużym skrócie-wszelkie poniesione tytułem tego zdarzenia koszty, wliczając w to konieczność najmu samochodu zastępczego. Taka sytuacja prezentuje najlepiej omawiany aspekt". Nie należy przy tej okazji zapominać o tym, że szkoda komunikacyjna rodzi również kłopotliwe konsekwencje.

Problematyczne kwestie odszkodowań komunikacyjnych

Niewątpliwie uszczerbek w majątku poszkodowanego stanowi o jego pomniejszeniu. Są to wszelkie koszty, nakłady poniesione w związku ze zdarzeniem i uszkodzeniem pojazdu. Nie tylko jednak takie, szczególnym rodzajem starty rzeczywistej jest niemożliwość korzystania z przedmiotów majątkowych, służących do zaspokajania pewnych potrzeb. W tym znaczeniu chodzi o takie, które można zaspokoić zastępczo w drodze odpłatnego skorzystania z przedmiotów lub usług oferowanych przez inne podmioty. Dochodzenie odszkodowania z jednego tytułu np. poniesionej straty wyklucza walkę o należności odszkodowawcze z tytułu utraconych korzyści i na odwrót.

Materiał partnera

(TN)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%