Wielka dziura w centrum miasta [Zdjęcia]

0

Wielka dziura w ziemi od kilku tygodni przyciąga uwagę i ciekawość przejeżdżających drogą krajową nr 77 przez centrum Stalowej Woli.

Tutaj ekipa Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli przy współpracy wyspecjalizowanych firm, m.in. PRI Nisko, „walczy” z poważną awarią, jaka związana jest z częściowym zawaleniem się kolektora sanitarnego przy ul. Staszica w Stalowej Woli, odprowadzającego ścieki m.in. z os. Hutnik oraz z Zatorza. Prace są bardzo skomplikowane m.in. z tego powodu, że dla umożliwienia drożności kolektora konieczne stało się wykonanie „bajpasa” omijającego uszkodzony odcinek. To wymagało poważnych robót ziemnych w sąsiedztwie budynku LO im. KEN. Wszystkie te roboty wykonywane są tak, aby nie ograniczać w tym miejscu normalnego ruchu kołowego oraz funkcjonowania ważnego przejścia pieszo-rowerowego w sąsiedztwie dużej szkoły i szpitala. Utrudnienia w ruchu w związku z tymi pracami są, ale nie są one powodem dużych perturbacji. Ponadto część prac musi być wykonywana aż na głębokości sięgającej 7 metrów, bo tak głęboko osadzone są instalacje kanalizacyjne, w bezpośrednim sąsiedztwie których przebiegają także inne elementy infrastruktury technicznej, w tym magistrala ciepłownicza, instalacje elektryczne itp. Na szczęście do połowy grudnia robót nie utrudniała pogoda, nie było ani opadów deszczu, ani mrozów.

W takich skomplikowanych warunkach prowadzone będą już niedługo prace przy modernizacji kanalizacji pod mającym powstać w sąsiedztwie „Biesiady” i stacji kolejowej nowym węzłem drogowym łączącym ulice Ofiar Katynia, Solidarności, Mickiewicza i Kwiatkowskiego. Budowę w tym miejscu kolejnego ronda turbinowego poprzedzić musi właśnie ingerencja w istniejące uzbrojenie kanalizacyjne. Nie powinno w tej sytuacji dziwić, że stosunkowo niewielka w sensie terytorialnym inwestycja, połączona z częściową przebudową ul. Solidarności, kosztować ma aż około 8 milionów złotych. Około połowy stycznia zostanie postawiona kropka nad i w sprawie dofinansowania tej inwestycji z budżetu państwa. (r)

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.