Zamknij

Z przytupem świętowali "Lasowiacy" [Zdjęcia]

14:26, 18.09.2016 TN
Skomentuj

Przed dwa dni minionego tygodnia swoje jubileusze obchodziły, z odpowiednim, siarczystym "przytupem", stalowowolskie Zespoły Pieśni i Tańca działające w Miejskim Domu Kultury: 60-lecie - "Lasowiacy" im. Ignacego Wachowiaka oraz 50-lecie - "Mali Lasowiacy". Do tego ciągu uroczystości dopisano jubileusz 40-lecia pracy artystycznej choreografa Marka Zaremby, związanego z zespołem od... 9 roku życia, a od 1981 - jego choreografem.

Tę kumulację jubileuszy uświetniono w piątek uroczystą mszą świętą oraz prapremierą Jubileuszowego Koncertu Galowego "Lasowiaków", na którą przyjść mógł każdy chętny bez biletu i zaproszenia. W sobotę odbył się uroczysty galowy koncert "Tobie, Polsko", do udziału w którym zaproszono także wszystkich byłych artystów występujących niegdyś w lasowiackim balecie, chórze czy orkiestrze. Gośćmi specjalnymi koncertu były nie tylko zaprzyjaźnione ZPiT "Lublin" im. Wandy Kaniorowej oraz ZPiT "Rzeszowiacy" z Mielca.

Na koncert przybyła, także z zagranicy, spora grupa byłych członków zespołu, przez który, od jego powstania, przewinęło się co najmniej dwa i pół tysiąca osób. Niektórzy z występujących na scenie tańczyli już w zespole, zanim... formalnie powstał ZPiT "Lasowiacy". Pierwsze kroki na scenie stawiali sporo ponad 60 lat temu, jeszcze pod okiem Edwarda Odrobnego, Antoniego Wołczki i obecnego (od 2002 r.) patrona "Lasowiaków", Ignacego Wachowiaka. Swe czynne i aktywne związki z kulturą wielu z nich podtrzymuje nadal, np. występując w Amatorskim Teatrze Dramatycznym im. Józefa Żmudy. Z okazji jubileuszu "Lasowiaków", mimo swego wieku, zdecydowali się zaprezentować - przygotowany w ciągu zaledwie trzech dni, pod okiem mieszkającej w USA ex-Lasowianki Krystyny Sanakiewicz, specjalnie przybyłej na jubileusz zespołu - poloneza Wojciecha Kilara z filmu "Pan Tadeusz". Stalowowolskiej publiczności przypomnieli, a najmłodszym, żywiołowym członkom zespołu pokazali, jak kiedyś szli w tany prawdziwi profesjonaliści: Krystyna Sanakiewicz (z d. Figiel), Irena Andrzejewska (z d. Kuc), Ewa Wojciechowska, Małgorzata Kopyto (z d. Wojciechowska), Anna Pamuła (z d. Szyszka), Anna Strusińska (z d. Sankowska), Dorota Huber (z d. Mędrek), Małgorzata Niemirska (z d. Kozioł), Małgorzata Mędrek, Alicja Tereszkiewicz (z d. Pankiewicz), Magdalena Urban (z d. Błądek), Józef Żak, Stanisław Pamuła, Jan Zawół, Piotr Szpara, Andrzej Grzybowski, Zbigniew Jacukiewicz, Edward Kotłowski, Jacek Niemirski, Marek Świeca, Piotr Surma, Roman Jakimow i Jarosław Rus.

Zespół Zespół Pieśni i Tańca "Lasowiacy" zawiązano w Zakładowym Domu Kultury w Stalowej Woli w 1956 r. z istniejących już wcześniej samodzielnych grup artystycznych: wokalnej, tanecznej i instrumentalnej. Członkowie grupy tanecznej wywodzili się z folklorystycznego zespołu tanecznego, który założył i prowadził Lesław Rzucidło. Grupę wokalną stanowili chórzyści wywodzący się z chóru mieszanego, dyrygowanego przez Mariana Bieniasa. Muzykami grupy instrumentalnej zostali członkowie Zakładowej Orkiestry Dętej HSW. Wspólny występ odbył się w czasie akademii 1-majowej 30 kwietnia 1956 r. w ówczesnym ZDK Huty STALOWA WOLA, gdzie wykonano mazura ze "Strasznego Dworu" na 12 par.

Z okazji jubileuszu zespoły, jego członkowie oraz choreograf zasypani zostali lawiną gratulacji, okolicznościowych adresów i odznaczeń. Miasto z okazji jubileuszy podarowało zespołom bony o wartości 5 i 15 tys. zł, z przeznaczeniem na dalszy ich rozwój.

Nad uroczystościami patronat honorowy sprawował minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz lokalni i regionalni politycy i samorządowcy. (r)

(TN)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%