Zamknij

Zapowiedzi imprez 2 - 8 IV

11:20, 01.04.2015 TN
Skomentuj

wartoRocznica w plenerze

Zorganizowana  w  70-lecie  praw  miejskich  Stalowej  Woli  wystawa  plenerowa, poświęcona pierwszym mieszkańcom miasta  i  ich  wkładowi  w  jego  powstanie, od 1 kwietnia do 31 sierpnia będzie  wypełniać powierzchnie  ekspozycyjne  Muzeum Regionalnego w centrum miasta, na placu przed Biblioteką Międzyuczelnianą.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAWystawa opisuje dokonania pierwszych stalowowolan przede wszystkim w pionierskich latach 1937-1946, ale nie tylko. Pokazując ich także od strony prywatnej, jednocześnie stawia pytanie: co z ich dziedzictwa zachowało wartość do dnia dzisiejszego, co przetrwało i tworzy ducha Stalowej Woli? Większość fotografii  na  ekspozycji  pochodzi z archiwów domowych mieszkańców miasta  udostępnionych  muzealnikom.  Po raz  pierwszy,  w  formie  wydruków  wielkoformatowych,  MR  prezentuje  ponad  100 sporządzonych  przez  Bronisława  Latawca karykatur  przedwojennych  pracowników umysłowych  Zakładów  Południowych. Z unikatowego albumu, zawierającego 255 rysunków, do prezentacji wybrano wizerunki kadry zarządzającej oraz tych pracowników, którzy z miastem związali się na dłużej, a także osoby, które zginęły w czasie okupacji.(r)

Z Doniecka do TDK

Galeria Tarnobrzeskiego Domu Kultury zaprasza do 14 kwietnia do obejrzenia wystawy  "Malarstwo,  ceramika" Janiny Myronowej.  Urodzona  w  Doniecku  na Ukrainie  artystka  jest  absolwentką  Donieckiej  Szkoły  Artystycznej,  Lwowskiej Narodowej  Akademii  Sztuk  Pięknych (Wydział  Ceramiki  Artystycznej),  Akademii  Sztuk  Pięknych  im.  Eugeniusza Gepperta  we  Wrocławiu  (Wydział  Ceramiki i Szkła). Jej prace znajdują się m.in. w  zbiorach  na  Łotwie,  Danii,  Ukrainie i w Polsce. Uczestniczyła w ponad 80 wystawach, sympozjach i plenerach w kraju i za granicą. Od 2014 r. jest instruktorem - pracownikiem technicznym studia ceramicznego Insitute of Design w Kielcach. Artystka zajmuje się grafiką , malarstwem i  ceramiką.  Stworzyła  własny,  niepowtarzalny język sztuki. (wp)

Muzeum Polskiej Wódki szuka eksponatów

W 2017 roku w Warszawie otworzy podwoje pierwsze na świecie Muzeum Polskiej Wódki.  11  marca  ruszyła  akcja  zbierania eksponatów  organizowana  przez  Stowarzyszenie  Polska  Wódka  -  patrona  nowo powstającej instytucji kulturalnej. Dla osób, które  przekażą  najbardziej  atrakcyjne przedmioty przewidziano nagrody pieniężne. Akcja potrwa do 31 maja br. Historyczne etykiety, butelki, książki to tylko niektóre przedmioty objęte akcją poszukiwawczą. Zgłoszenia eksponatów można dokonywać poprzez aplikację facebook.com/MuzeumPolskiejWodki.  Organizator zachęca wszystkich do tworzenia ekspozycji, dzięki której powstanie jedyna w swoim rodzaju instytucja poświęcona narodowemu trunkowi Polaków. (wp)

Święto tańca w Staszowie

Dwa wielkie wydarzenia taneczne czekają nas w dniach 11-12 kwietnia w hali widowiskowo-sportowej OSiR w Staszowie. Z całej Polski  przyjadą  przedstawiciele  klubów  tanecznych, by rywalizować w XI Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego o Puchar Tadeusza Wrześniaka, natomiast tancerze ze Świętokrzyskiego rywalizować będą dodatkowo o Puchar Burmistrza Staszowa w 41. już Świętokrzyskich Konfrontacjach Tanecznych. Szczegółowy program imprezy podamy w następnym numerze. "TN" jest wśród medialnych patronów wydarzenia. (wp)

Warsztaty gitarowe

Tarnobrzeska firma "Czak Music" oraz pub  "Końca  nie  widać"  zapraszają  chętnych do udziału w warsztatach gitarowych, które  odbędą  się 10 kwietnia w  siedzibie firmy  przy  ul.  Wiślnej  oraz  w  pubie  przy ul.  Sandomierskiej.  Wstęp  wolny.  Warsztaty  poprowadzi Tomasz  Andrzejewski- gitarzysta sesyjny, kompozytor, edukator i aranżer. Początek o godz. 12 w  siedzibie firmy, gdzie odbędzie się prelekcja i pokaz instrumentów "Ibanez`a". O godz. 17 w pubie ciąg dalszy: m.in. techniki gry na gitarze, regulacja gitar, recital Tomasza Andrzejewskiego i "jam session". (wp)

Biblioteka apeluje

Miejska Biblioteka Publiczna w Mielcu zawraca się z prośbą do twórców, czytelników i wydawców o współpracę w zakresie gromadzenia materiałów tematycznie związanych z Mielcem. Każdy otrzymany przez ośrodek dokument jest i będzie starannie opracowany, przechowany i zarejestrowany w katalogu MBP SCK w Mielcu oraz Bibliografii Regionalnej Województwa Podkarpackiego (w tworzeniu której mielecka  biblioteka  współuczestniczy). Wszelkich  informacji,  dotyczących  przekazywania publikacji bibliotece oraz ewentualnego  ich  zakupu,  udziela  kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów MBP SCK w Mielcu - Zofia Jajkiewicz:  tel/fax  (+48)  17  585  33  18,  e-mail: [email protected] (jm)

"Mr. Pollack" w Nowej Dębie

Samorządowy  Ośrodek  Kultury  zaprasza 9 kwietnia (czwartek) o godz. 19.30 do sali widowiskowej na koncert zespołu "Mr. Pollack".  Został  on  założony  w  1989  r. w Mielcu. Tworzą go bracia Jacek (gitara, wokal) i Grzegorz Polakowie (bębny) oraz Bartłomiej Filip (bas, wokal), którzy karierę muzyczną rozpoczynali w Stalowej Woli u  Stanisława  Steczkowskiego,  ojca Justyny, śpiewając w prowadzonym przez niego chórze. W Nowej Dębie usłyszymy starsze przeboje,  ale  też  najnowsze  kompozycje rockowej grupy. Bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie SOK. (wp)

"Prywaciarze" w Zawichoście

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zawichoście  zaprasza  od 9 kwietnia (godz. 17.30)  na  prezentację  wystawy  pn.  "Prywaciarze.  1945  -  89".  Jej  współorganizatorem  jest  Akademia  Liderów  Innowacji i Przedsiębiorczości, która stawia sobie za cel promowanie małych i mikroskopijnych przedsiębiorstw. Ekspozycja składa się z archiwalnych fotografii firm i ludzi, których przez lata PRL-u nazywano "spekulantami, badylarzami, cinkciarzami" choć oficjalnie "inicjatywą prywatną". Byli oni prawdziwymi pionierami polskiej przedsiębiorczości. Warto o nich pamiętać. (wp)

Recytatorzy mile widziani

Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli  organizuje  eliminacje  powiatowe 60.  Ogólnopolskiego  Konkursu  Recytatorskiego.  Jego  uczestnikami  mogą  być uczniowie  szkół  ponadgimnazjalnych i starsi. Zgłoszenia można składać w sekretariacie  Spółdzielczego  Domu  Kultury  i  pod  adresem [email protected] w nieprzekraczalnym terminie do 7 kwietnia.  Regulamin  i  karty  zgłoszenia na stronie internetowej SDK. Eliminacje odbędą się 9 kwietnia. (wp)

Wszystko przez judasza

Staszowski  Dom  Kultury  zaprasza 20 kwietnia o godz. 18 na spektakl warszawskiego  Teatru  Palladium  pt.  "Wszystko przez  judasza".  To  komedia  kryminalna napisana  w  konwencji  czarnego  humoru, pokazująca anatomię wścibstwa, zazdrości, zdrady i chciwości z filozoficznym przesłaniem, że człowiek niezależnie od intelektu zawsze  ma  swoje  słabości.  Na  scenie  zobaczymy  m.in. Jacka   Fedorowicza, Annę Korcz, Alicję Kwiatkowską i Artura Dziurmana. Bilety w cenie 65 zł do nabycia m.in. w SDK i na stronie: biletyna.pl (wp)

Dla  naszych  Czytelników  będziemy mieli bezpłatne wejściówki na ten spektakl. Szczegóły wkrótce.

Będą kolejki do "Alejki..."?

W tym roku przypada 70. rocznica nadania praw miejskich Stalowej Woli, toteż organizatorom tegorocznych Dni Stalowej Woli zależy Fot. J. Reszczyński na  stworzeniu  Alejki  Inicjatyw  Pozytywnie Zakręconych,  zdolnej  pokazać potencjał miasta tworzony przez mieszkańców. Apelują zatem do wszystkich o zorganizowanie prezentacji swojej działalności w ramach Alejki, która zostanie otworzona w Święto Narodowe 3  Maja.  Każda  osoba  i  organizacja "pozytywnie zakręcona", jak zapewniają, otrzyma powierzchnię do działań/ekspozycji na terenie zielonym wokół "fontanny". Aby zaprezentować się na Alejce należy wypełnić  formularz  zgłoszeniowy  (do  pobrania na stronie: www.mdkstalowawola.pl) i przesłać go na adres e-mail: [email protected] dopiskiem "Alejka Inicjatyw Pozytywnie Zakręconych" w nieprzekraczalnym terminie do 16 kwietnia.

(TN)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%