104 urodziny Marii Mireckiej-Loryś, weteranki II wojny światowej [zdjęcia]

0
1 z 3

7 lutego 2020 r. kapitan Maria Mirecka skończyła 104 lata. Jest ostatnią
żyjącą osobą piastującą wysokie stanowiska w strukturach podziemia
niepodległościowego w latach 1940-1945.

Maria Mirecka ps. „Marta” w okresie okupacji niemieckiej była działaczką podziemia narodowego – komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet w powiecie niżańskim, a następnie komendantką NOWK w całym Okręgu Rzeszowskim. W tym czasie kierowała sekcją kobiecą w Zarządzie Okręgu Rzeszowskiego Stronnictwa Narodowego oraz była kurierką Komendy Głównej Narodowej Organizacji Wojskowej. Wiosną 1945 r. została Komendantką Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet.

Po emigracji z mężem, oficerem II Korpusu gen. Andresa, była znaną
działaczka Polonii Amerykańskiej.

CZYTAJ TAKŻE:

100 lat Genowefy Kiełbasy z Zakrzowa

Panią Marię, mieszkającą obecnie w Warszawie, odwiedził z okazji urodzin przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko, złożył jej w imieniu starosty niżańskiego Roberta Bednarza oraz władz samorządowych powiatu serdeczne życzenia urodzinowe i przekazał na jej ręce pamiątkowy grawer. W urodzinowych odwiedzinach towarzyszył mu Józef Sroka – radny miejski i przedstawiciel Towarzystwa Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, który to zespół w lutym 2018 roku otrzymał imię Rodziny Mireckich.

Karol Wołoszyn, członek Zarządu Powiatu Niżańskiego, przekazał Jubilatce z okazji urodzin życzenia i wiązankę kwiatów od sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcina Warchoła.

(pen)

1 z 3
Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.