Tarnobrzeskie obchody święta Konstytucji w cieniu obostrzeń [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański

Tarnobrzeskie obchody święta Konstytucji w cieniu obostrzeń [zdjęcia]

0
1 z 17

Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja  na placu Bartosza Głowackiego zebrali się przedstawiciele tarnobrzeskiego magistratu. Z uwagi na zaistniałe obostrzenia w tym roku święto miało charakter symboliczny. 

Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek wraz z przedstawicielami Rady Miasta Tarnobrzega, m.in. przewodniczącym Bogusławem Potańskim oraz wiceprzewodniczącą Bożena Kapuściak, grupą radych miejskich oraz przedstawicielami innych organizacji złożyli kwiaty przed pomnikiem Bartosza Głowackiego, uczestnika insurekcji kościuszkowskiej. Do tych wydarzeń powracał między innymi w swoim przemówieniu prezydent.

Wielu ludziom wydaje się, że konstytucja to piękny dokument, który powodował, że Polska znalazła się w gronie nowoczesnych państw Europy. Można jednak napisać co najmniej jej dwie historie. Historię pięknej konstytucji i historię konstytucji nieprzestrzeganej, niewcielanej w życie. Trzeba bowiem pamiętać, że Konstytucja 3 maja, napisana wspaniałym językiem, przygotowana faktycznie dla nowoczesnego państwa, nie weszła w życie, bo odwrócił się od niej zarówno król, jak i Hugo Kołłątaj, a także inni twórcy pracujący nad nią oraz działający na rzecz jej uchwalenia. Niestety stała się powodem nieszczęść. Po jej uchwaleniu doszło do drugiego rozbioru, potem wybuchła insurekcja kościuszkowska, a po niej ostatecznie zakończyła swój byt I Rzeczpospolita – mówił Dariusz Bożek.

Zobacz także:
– Nowość w tarnobrzeskim PSZOK-u

Z okazji tegorocznych obchodów święta Konstytucji oprócz uroczystości, które odbyły się pod pomnikiem B. Głowackiego, w kościele O. O. Dominikanów odprawiona została tradycyjna msza w intencji Ojczyzny.

1 z 17
Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.