---
Święto plonów powiatu sandomierskiego w Łoniowie [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański

Święto plonów powiatu sandomierskiego w Łoniowie [zdjęcia]

0
1 z 13

W niedzielę, 29 sierpnia, w gminie Łoniów odbyło się święto plonów – dożynki powiatu sandomierskiego. Na tę uroczystość zostali zaproszeni goście z całego województwa świętokrzyskiego.

Dożynki powiatu sandomierskiego, które są świętem każdej wsi i każdego rolnika, tym razem odbyły się w Łoniowie. Rozpoczęły się one uroczystą mszą w kościele św. Mikołaja. Następnie korowód z wieńcami dożynkowymi przemaszerował na plac przed sceną plenerową GOK w Łoniowie przy akompaniamencie orkiestry dętej. Tam nastąpiło uroczyste otwarcie dożynek przez starostę sandomierskiego Marcina Piwnika oraz i wójta gminy Łoniów Szymona Kołacza. Włodarz gminy podkreślał jak ważne jest to wydarzenie. – To święto naszych ojców – rolników i sadowników, które kultywujemy od wielu lat. Dbamy o to, aby podtrzymać tą tradycję – mówił Szymon Kołacz.

Po uroczystym otwarciu nastąpił ceremoniał przekazania chleba, prezentacje gminnych wieńców dożynkowych, wystąpienia okolicznościowe, ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i wręczenie nagród. Później miała miejsce biesiada dożynkowa z zespołami: „Gorzyczany” i Ali Śmiałek. a następnie odbył się koncert gwiazdy wieczoru – występ zespołu „Daj to głośniej”. Dożynki zakończono pokazem sztucznych ogni.

Podczas powiatowych dożynek dało się również zauważyć wiele stoisk z różnymi smakołykami od pań z kół gospodyń wiejskich z okolicznych wsi, wchodzących w skład powiatu sandomierskiego. Ponad to na dożynkach można było znaleźć stoisko koła łowieckiego z Łoniowa oraz zapoznać się z pracą i obowiązkami 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Podczas dożynek kontynuowano zbieranie pieniędzy dla  Bartusia Przychodzkiego, chorego na rdzeniowy zanik mięśni.

1 z 13
Udostępnij

Zostaw odpowiedź