reklama
Popularny aktor Jerzy Bończak oceni uczestników konkursu w Ossolinie w gminie Klimontów - Tygodnik Nadwiślański
poniedziałek, 3 października
reklama

Popularny aktor Jerzy Bończak oceni uczestników konkursu w Ossolinie w gminie Klimontów

0

Szkoła Podstawowa w Ossolinie w gm. Klimontów po raz kolejny zaprasza do udziału w Wojewódzkim Konkursie Pięknego Czytania. W tym roku odbywa się on pod hasłem „Odkrywanie Lema”.
Ossolińskie konkursy mają już swoją ugruntowaną tradycję. W 2013 roku miejscowa Szkoła Podstawowa po raz pierwszy zorganizowała tego rodzaju wydarzenie, które wówczas miało rangę powiatową. Wydarzenie zyskało cykliczny charakter i z roku na rok uczestniczyło w nim coraz liczniejsze grono uczniów. Ideą konkursu jest popularyzacja czytania i twórczości najwybitniejszych polskich literatów, w tym twórców posiadających związki z regionem świętokrzyskim. Podczas dotychczasowych edycji konkursu, zadaniem jego uczestników była interpretacja wybranych fragmentów prozy: Stefana Żeromskiego, Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza, Władysława Stanisława Reymonta, Marii Dąbrowskiej, Elizy Orzeszkowej, Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz Kornela Makuszyńskiego. W roku bieżącym konkurs poświęcony będzie twórczości Stanisława Lema.

Podczas dotychczasowych edycji konkursu, jego finalistów oceniało jury, któremu za każdym razem przewodniczyła gwiazda polskiego kina. Byli to kolejno: Jerzy Zelnik, Olgierd Łukaszewicz, Wiktor Zborowski, Emilia Krakowska, Leszek Teleszyński, Magdalena Zawadzka, Andrzej Seweryn i Mateusz Damięcki. W komisji konkursowej zasiadali także członkowie rodzin literatów, których dzieła czytali uczestnicy – m.in. prawnuczka Henryka Sienkiewicza i cioteczna wnuczka Władysława Reymonta. W tym roku pracami jury podczas finału konkursu pokieruje Jerzy Bończak.

Konkurs składa się z trzech etapów. Pierwszy to  eliminacje wewnątrzszkolne. Należy je przeprowadzić w placówkach, które wyrażą chęć uczestnictwa w konkursie do końca października 2021 roku, w dowolnej formie.

Drugim etapem są eliminacje międzyszkolne zaplanowane na dzień 8 listopada w Ossolinie. Jury wyłoni wówczas po trzy osoby z każdej kategorii wiekowej (uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych, uczniowie klas VII-VIII oraz uczniowie szkół średnich) do udziału w finale konkursu.

I wreszcie finał konkursu – na żywo lub online ( w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej), który odbędzie się w poniedziałek, 15 listopada.

Jury pod przewodnictwem Jerzego Bończaka wybierze wówczas zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody!

Dodatkowe informacje oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie internetowej www.ossolin.pl

Konkurs współfinansowany jest ze środków Powiatu Sandomierskiego.

Fot. Kadr z filmu „Rozmowy kontrolowane”.

jerzy bończak

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.