Sandomierskie Centrum Kultury zaczyna tworzyć archiwum społeczne miasta. Zaprasza sandomierzan do współpracy - Tygodnik Nadwiślański
środa, 25 maja
reklama

Sandomierskie Centrum Kultury zaczyna tworzyć archiwum społeczne miasta. Zaprasza sandomierzan do współpracy

0

Film i koncert ze specjalnie skomponowaną do nich muzyką zwieńczą przedsięwzięcie zatytułowane „Po drugiej stronie Wisły – opowieści prawobrzeżnego Sandomierza”. Pomysłodawca, Sandomierskie Centrum Kultury, zaprasza do udziału w nim mieszkańców miasta.   

Przedsięwzięcie, jak mówi Katarzyna Radziwiłko, dyrektor SCK, ma zapoczątkować tworzenie archiwum społecznego Sandomierza. Nieprzypadkowo zostało ono zaplanowane dla prawego brzegu Wisły.

Chcemy pokazać walory Nadbrzezia, włączonego do Sandomierza w 1938 roku. Jego społeczność skupiona jest głównie przy hucie. Wielu mieszkańców ją budowało, a ich potomkowie pracują w tym zakładzie. Dodatkowo jest to ta część miasta, która została mocno zniszczona przez powódź, stąd mamy ograniczony materiał zdjęciowy i filmowy. Chcemy go skompletować, na ile się da – podkreśliła dyrektor Radziwiłko.

SCK zaprasza mieszkańców Sandomierza do włączenia się w tworzenie archiwum społecznego poprzez dzielenie się zdjęciami, nagraniami i wspomnieniami. Fotografie będą digitalizowane, wrócą zatem do właścicieli.

W realizacji zadania ma pomóc cykl warsztatów, przeprowadzonych przez Marcina Pawlukiewicza, twórcę wizualnego. Będą to zajęcia poświęcone właśnie archiwizacji, digitalizacji i gromadzeniu historii mówionych. Odbędą się one w czerwcu.

W ramach projektu powstanie pięć krótkich filmów-historii jednej fotografii. Będą to opowieści mieszkańców Nadbrzezia. Na zakończenie stworzony zostanie 45-minutowy film złożony ze starych zdjęć i wspomnień sandomierzan. Specjalnie do tego filmu rodzimi artyści skomponują muzykę. Teraz trwają rozmowy z osobami, które mogłyby ją stworzyć, a potem wykonać. Planowany jest specjalny koncert. Ma się on odbyć pod koniec września lub na początku października w przestrzeni przemysłowej Nadbrzezia. Wydarzenie to będzie to transmitowane on-line, a później udostępnione w wersji cyfrowej.

Na realizację projektu SCK otrzymało dotację w wysokości 26 tysięcy złotych z programu „Kultura – Interwencje” Narodowego Centrum Kultury.

Zostaw odpowiedź