330 lat Rozwadowa w fotografiach [zdjęcia]

0
Z inicjatywy Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli w ubiegłym roku zapoczątkowany został cykl “330 lat Rozwadowa”, który jest częścią celebrowanego jubileuszu, a ten z rokiem 2021 dobiegł końca. W ramy akcji wpisało się kilkadziesiąt fotografii i postów dotyczących opowieści i wyglądu dawnego miasteczka. 
Rozwadowianie z archiwalnych fotografii towarzyszyli nam niemal cały rok. Podglądaliśmy ich przy pracy i na wakacjach, w domu i w miejskich zaułkach, na targu, w kościele, parku i na uroczystym pochodzie. Ostatni post z tego cyklu poświęcony był rozwadowskim balom, i jak się okazało sprawił on wiele radości. Po 90 latach jeszcze niektórzy rozpoznali na tych fotografiach swoich dziadków! – piszą na fanpage’u organizatorzy akcji. 
W ramach uwieńczenia cyklu w dniu dzisiejszym ukazał się materiał, który powstał z pomocą pracy grafików i obejmuje fotomontaże różnych miejsc zlokalizowanych w Rozwadowie po 80/90 latach. Fotografie to kompozycje miejsc i ludzi sprzed laty, którzy wklejeni są do obecnego rozwadowskiego krajobrazu.
Na pierwszy rzut oka, oprócz ratusza i synagogi, większość zabytkowych budynków pozostała na swoim miejscu, a kształt rynku od setek lat jest ten sam. Jednak już próba odtworzenia pierwszej z wybranych fotografii uświadomiła nam jak wiele zmian zaszło. Nagle okazało się, że zupełnie zmieniła się wschodnia strona budynku pocztowego, przebudowano kamienną balustradę klasztoru, a miejsce w którym niegdyś stał ratusz zupełnie zasłaniają okazałe drzewa, a wykonanie współczesnego ujęcia jest wręcz niemożliwe. Powstało kilkanaście fotomontaży, z których dziś prezentujemy cztery ujęcia. – zachęcają do obejrzenia cyklu organizatorzy akcji.
Organizatorzy zwracają jednocześnie uwagę na fakt, iż w najbliższych planach nastąpić ma rewitalizacja rynku. Wkrótce ma również pojawić się nowy cykl, poświęcony dziejom parku w Charzewicach w podobnej konwencji.

330 lat Rozwadowa w fotografiach – 4 zdjęcia

Fot. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

1 2 3 4
Udostępnij
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Zostaw komentarz!x
()
x