Zamknij

40 lat dobrej energii - rozmowa z Lechem Żakiem, prezesem Zarządu Enea Połaniec S.A.

12:22, 25.11.2019 KR Aktualizacja: 12:22, 25.11.2019
Skomentuj

Rozmowa z Lechem Żakiem, prezesem Zarządu Enea Połaniec S.A.

- Mija właśnie dokładnie 40 lat od momentu, gdy z Elektrowni Połaniec po raz pierwszy popłynął prąd. Jaki to był czas dla tego zakładu?

- Budowa elektrowni to była bardzo ciężka praca pokolenia pierwszych energetyków w Połańcu. W spartańskich warunkach mieszkaniowych i socjalnych młodzi Polacy z całego kraju budowali naszą elektrownię - na miejscu budowy powstało miasteczko kontenerowe, w którym mieszkali pracownicy w liczbie ok. 7 tys. - tyle osób włożyło w naszą elektrownię swoje siły i pracę. Elektrownia Połaniec to sztandarowa inwestycja tamtych czasów. Jej powstanie przyczyniło się do rozwoju lokalnego regionu i gospodarki. Bez niej nie byłoby takiego Połańca, jakim jest teraz, m.in. dlatego, że elektrownia od samego początku zatrudniała ogromną liczbę osób, dzięki elektrowni zaczęły powstawać szkoły, osiedla mieszkaniowe, uruchomiono przychodnię zdrowia, przedszkola, sklepy. W latach osiemdziesiątych większość mieszkańców Połańca pracowała w elektrowni. Bez tego zakładu naprawdę ciężko byłoby o rozwój w tym obszarze.

- Jaką rolę w krajowym systemie energetycznym pełni dziś tutejsza elektrownia?

- W całej historii elektrowni dwukrotnie, dzięki modernizacjom, podnosiliśmy możliwości produkcyjne poprzez podniesienie mocy bloków energetycznych, ponadto przeprowadzone modernizacje podniosły sprawność wytwarzania energii elektrycznej, dyspozycyjność oraz elastyczność elektrowni, przez co z satysfakcją możemy powiedzieć, że jesteśmy na górze stawki w kategorii bloków 200 MW na węgiel kamienny. Dzięki temu możemy szybko odpowiadać na potrzeby operatora systemu i stanowimy solidny filar pośród producentów energii elektrycznej w naszym kraju.

- Elektrownia Połaniec to nie tylko fabryka prądu, ale także "wytwórca dobrej energii" - wykorzystywanej do wspierania różnorakich talentów mieszkańców regionu. to dziś ważna misja?

- Zdecydowanie tak. Enea jako firma odpowiedzialna społecznie intensywnie angażuje się oraz wspiera społeczności lokalne w różnych dziedzinach, także w sporcie i kulturze. Podążając tym śladem, z dużą satysfakcją, możemy pochwalić się naszym zaangażowaniem społecznym. Mamy wspaniałych wolontariuszy, którzy angażują się we wszystkich obszarach, od bezpieczeństwa, poprzez edukację, aż do spełniania marzeń. Nasi pracownicy bardzo chętnie biorą udział we wszystkich akcjach, które przeprowadzamy. Jestem z nich dumny, ponieważ nie tylko w pracy dają z siebie wszystko, ale także w działaniach na rzecz drugiego człowieka. Razem prowadzimy akcje honorowego krwiodawstwa. Możemy pochwalić się tym, że w Grupie Enea jesteśmy numer jeden pod względem ilości honorowego oddawania krwi. Dbamy o świetne relacje społeczne i cały czas integrujemy się z lokalną społecznością. Z dużym zaangażowaniem wspieramy lokalne szkolnictwo poprzez współpracę ze szkołami, realizację projektu "Akademia Talentów", który przyznaje granty utalentowanej młodzieży, mamy również podpisaną umowę patronacką z Technikum w Połańcu, w którym doposażyliśmy pracownię oraz dla której organizujemy praktyki uczniowskie. Realizujemy eko-projekty, które propagują idee ekologiczne nie tylko wśród pracowników, ale także wśród uczniów pobliskich szkół i mieszkańców Połańca. Przykładem takich projektów był "Park 40-lecia Elektrowni Połaniec", w ramach którego posadziliśmy 40 dębów na terenie elektrowni, czy powstała ścieżka edukacyjna w pobliskim rezerwacie Zamczysko Turskie. Trudno wręcz zliczyć wszystkie nasze akcje. "Dobra energia" z Połańca płynie każdego dnia.

- Za ważną misję trzeba też chyba uznać działalność w zgodzie z naturą. co oznacza, że Elektrownia Połaniec jest jednym z czołowych producentów "zielonej energii"? - Jesteśmy jednym z czołowych producentów "zielonej energii``, ponieważ jako pierwsi w Polsce uruchomiliśmy współspalanie biomasy z węglem, a później Zielony Blok.

- Jeden z największych bloków na świecie, o mocy 225 MW, który produkuje "zieloną energię" tylko z biomasy. Posiada on jedną zasadniczą zaletę - emisja CO2 z tego rodzaju instalacji jest "zerowa". Elektrownia w Połańcu jest pionierem wielu działań związanych z ochroną środowiska. Systematycznie wprowadzane są tu liczne rozwiązania, które ograniczają

zużycie węgla i stawiają na produkcję niskoemisyjną.

(KR)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%