50. rocznica rozbicia ostatniego oddziału partyzantki niepodległościowej w Lasach Janowskich [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

50. rocznica rozbicia ostatniego oddziału partyzantki niepodległościowej w Lasach Janowskich [zdjęcia]

0

Koło Światowego Związku Żołnierzy Obwodu Nisko-Stalowa Wola było organizatorem obchodów 50. rocznicy rozbicia przez KBW, MO i UB ostatniego oddziału partyzantki niepodległościowej w Lasach Janowskich.

Obława na oddział Adama Kusza „Garbatego” w Górach Tułowych w okolicach Szklarni niedaleko Janowa Lubelskiego rozpoczęła się 19 sierpnia 1950 r. i trwała trzy dni. Licząca 1800 osób grupa operacyjna KBW i UB otoczyła teren, w którym stacjonowali partyzanci. W trakcie wymiany ognia, jak informuje tabliczka na krzyżu postawionym w sierpniu 1997 r. przez kombatantów z Koła ŚZŻAK w Stalowej Woli, na miejscu zginął Adam Kusz oraz czterech jego podwładnych – Andrzej Dziuba „Stach”, Władysław Ożga „Bór”, Wiktor Pudełko „Wiktor” i NN. W tym samym czasie zastępca „Garbatego” Tadeusz Haliniak „Opium”, który miał się spotkać w Zarzeczu z prowokatorem „Jabłońskim”, wpadł w zasadzkę zastawioną przez funkcjonariuszy lubelskiego WUBP i w wyniku rany postrzałowej zmarł nazajutrz w szpitalu w Nisku.

(pen)

(Szerzej czytaj w najbliższym wydaniu TN)

 

Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.