60. urodziny sandomierskiej "Czwórki" - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 26 czerwca
reklama

60. urodziny sandomierskiej „Czwórki”

1
1 z 9

Jubileusz 60-lecia istnienia świętowała w sobotę, 21 maja, Szkoła Podstawowa numer 4 imienia Jarosława Iwaszkiewicza w Sandomierzu. Uczestnicy uroczystości mówili zgodnie, że „Czwórka” to nowoczesna, przyjazna uczniom placówka, która ma powody do satysfakcji.

60. rocznica powstania szkoły, obecnie największej podstawówki w mieście, minęła we wrześniu. Obchody przesunięto na późniejszy czas ze względu na pandemię. W sobotniej uroczystości uczestniczyli nauczyciele, obecni i emerytowani, dyrektorzy, rodzice, uczniowie, absolwenci oraz sympatycy placówki.

Była to okazja do złożenia gratulacji z okazji jubileuszu. Na ręce dyrektora Mieczysława Dygasa przekazali je między innymi: przedstawiciele władz miasta i powiatu, kuratorium oświaty oraz dyrektorzy sandomierskich szkół. Był czas na podsumowania minionych lat i wspomnienia.

Szkoła powstała na obrzeżach miasta, w sąsiedztwie sadów i ogrodów. Początkowo liczyła 19 oddziałów. Gdy Sandomierz się rozrósł, placówka znalazła się w centrum nowego osiedla. – Z czasem, wskutek różnych zabiegów, się rozwijała, a uczniowie osiągali coraz większe sukcesy. Spowodowało to, że „Czwórka” stała się szkołą przyjazną dla każdego dziecka, preferującą nowoczesne formy kształcenia – podkreślił Mieczysław Dygas.

„Czwórka” może pochwalić się bardzo dobrą bazą lokalową. Po reformie oświaty i wygaszeniu gimnazjów zyskała drugi budynek. Ma hale sportowe i nowoczesne boiska. Uczniowie korzystają ze znakomicie wyposażonych pracowni komputerowych i centrów multimedialnych.

Dyrektor dodał, że dzieci angażują się również w działalność wolontariacką. Placówka współpracuje z innymi instytucjami, między innymi przedszkolami i żłobkami.

Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza przypomniał, że w podstawówce prowadzona jest obecnie ważna i duża inwestycja – oba budynki przechodzą termomodernizację. Ocieplane są ściany, wymieniane okna, w obiekcie przy ulicy Cieśli poprawiany jest system wentylacji. Dzięki temu spadną koszty utrzymania placówki, ale także poprawią się warunki nauki uczniów i pracy nauczycieli. Zadanie będzie kosztować około 8 milionów złotych.

Waldemar Białousz, przewodniczący Rady Rodziców powiedział, że „Czwórka” to szkoła wyjątkowa.

Ta wyjątkowość polega na tym, że dyrekcji i nauczycielom – emerytowanym i obecnej kadrze – udało się stworzyć warunki przyjazne dla człowieka; środowisko, w którym liczą się wartości, nie tylko czysta wiedza. Wiadomo, że priorytetem jest wychowanie dobrego, świadomego, krytycznego i skłonnego do myślenia obywatela. Jestem przekonany, iż ludzie, w ręce których oddajemy wychowanie i edukację naszych dzieci, mają świadomość tego, że sami kiedyś byli dziećmi i dziecko to też człowiek– zaznaczył Waldemar Białousz.

Jubileusz uświetnił program artystyczny. W holu można było obejrzeć wystawę pokazującą historię placówki.

Obecnie do „Czwórki” uczęszcza 654 uczniów. Jest tam 31 oddziałów.

1 z 9

Jeden komentarz

  1. tak slyszalem na

    pani w szkole mowila ze ten pan ktorego imie nosi ta szkola byl przeciwny utworzenia w 1975 roku wojewodztwa ze stlica w sandomierzu