Zamknij

65 lat na straży bezpieczeństwa polskiego nieba. Rocznica sformowania 3 Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego [zdjęcia]

16:58, 09.09.2022 MPlaza Aktualizacja: 18:06, 09.09.2022
Skomentuj

3 Sandomierski Batalion Radiotechniczny obchodzi 65-lecie funkcjonowania. W czasie uroczystego apelu z tej okazji, zorganizowanego w piątek, 9 września, na nadwiślańskim bulwarze, żołnierze otrzymali podziękowania za czuwanie nad bezpieczeństwem polskiego nieba. Batalion prowadzi rozpoznanie przestrzeni powietrznej nad południowo-wschodnią częścią kraju.

Sandomierski batalion to najstarsza jednostka, jaka funkcjonuje w polskich wojskach radiotechnicznych. Ma on na wyposażeniu sprzęt najnowszej generacji. Zadaniem żołnierzy pełniących dyżury bojowe jest wykrywanie i śledzenie wszystkich obiektów wlatujących w strefę kontrolowaną przez posterunki batalionu.

Jak podkreślił płk Jerzy Kwika, dowódca 3 Brygady Radiotechnicznej we Wrocławiu, rola sandomierskiej jednostki w zapewnieniu bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej jest kluczowa. - Radiotechnicy z tego batalionu pracują na posterunkach rozlokowanych na jednej czwartej terytorium Polski. Jest to południowo-wschodnia część kraju, obok której toczy się wojna - przypomniał dowódca.

W czasie uroczystości żołnierze otrzymali podziękowania między innymi od Anny Krupki, wiceminister sportu i turystyki, parlamentarzystów - Jarosława Rusieckiego, szefa senackiej komisji obrony i posła Marka Kwitka oraz samorządowców.

Marek Kwitek zwrócił uwagę na to, że batalion nosi miano "sandomierskiego". - Jesteście kontynuatorami tradycji wojska, które od zawsze stacjonowało w Sandomierzu. Dziękuję wam również za to, że przyjęliście na patrona płk. Antoniego "Kruka" Wiktorowskiego, żołnierza niezłomnego, walczącego z bolszewikami i Niemcami, sprzeciwiającego się sowietyzacji Polski, który został zamordowany u progu zakończenia II wojny światowej. To zobowiązuje. To jest również wzór do naśladowania - zaznaczył parlamentarzysta.

Marcin Piwnik, starosta sandomierski powiedział, że święto jest okazją do podziękowania żołnierzom za służbę na rzecz bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, ale także za pomoc mieszkańcom Sandomierza i powiatu. To pomoc w trakcie powodzi i podtopień, a ostatnio w walce z covidem.

Podczas apelu wręczone zostały medale i wyróżnienia dla wyróżniających się żołnierzy.

Ppłk Grzegorz Kobylarz, dowódca 3 Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego wyjaśnił, że bulwar nieprzypadkowo został wybrany na miejsce obchodów jubileuszowych. - Postanowiliśmy uczcić tę rocznicę, wychodząc do mieszkańców Sandomierza oraz turystów. Nie chcieliśmy zamykać się w koszarach. Jest to okazja choćby do tego, aby zaprezentować nasz sprzęt - powiedział dowódca.

Batalion pochwalił się między innymi nowym nabytkiem - radarem średniego zasięgu TRS- 15 M. Czynne były stoiska promujące służbę w armii. Na bulwarze wystąpiła Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa. Na zakończenie odbył się piknik.

Przed oficjalną uroczystością  odprawiona została msza św. polowa. Przewodniczył jej biskup Krzysztof Nitkiewicz.

3 Sandomierski Batalion Radiotechniczny został sformowany na podstawie rozkazu Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 lipca 1957 roku. W jego skład wchodzi obecnie kompania logistyczna, trzy kompanie radiotechniczne oraz trzy posterunki dalekiego zasięgu.

 

(MPlaza)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%