75 lat huty Stalowa Wola – wielka gala [ZDJĘCIA!]

0

Uroczysta Gala w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli ukoronowała obchody 75-lecia Huty STALOWA WOLA i 75. rocznicy przekazania armii polskiej pierwszych dział wyprodukowanych w Stalowej Woli. Stało się to w maju 1938 roku, zaledwie 14 miesięcy po rozpoczęciu budowy Zakładów Południowych. Stąd wzięła się data jubileuszu.

Przed MDK urządzono ekspozycję większości wyrobów współcześnie produkowanych przez HSW dla polskiej armii. Na ekspozycję nawet wypożyczono od wojska jednego z ośmiu dostarczonych w listopadzie 2012 r. „Krabów”, obok którego stanęła produkowana w Hucie w długich seriach do lat 80. samobieżna haubica „Goździk”. Niestety, ulewny deszcz i lodowaty wiatr sprawił, że niewiele osób zdecydowało się obejrzeć tę niezwykłą wystawę.

Na jubileusz przybyli m.in. wiceministrowie obrony i gospodarki, szefowie Agencji Rozwoju Przemysłu i Agencji Rezerw Materiałowych, generalicja z szefem Inspektoratu Uzbrojenia MON na czele, przedstawiciele uczelni wojskowych i cywilnych, a także eurodeputowana Elżbieta Łukacijewska, posłanka Renata Butryn, wicemarszałek Podkarpacia, samorządowcy miasta i powiatu oraz przedstawiciele partnerów biznesowych HSW, m.in. WZM Siemianowice, WB Electronics, BAE Systems, Elbitu i wielu innych firm zbrojeniowych z kraju i zagranicy. Obecna była nawet delegacja… Grupy BUMAR, która od roku podejmuje usilne, i jak na razie bezskuteczne, starania o przejęcie HSW. (…)

Jerzy Reszczyński

Cała relacja w środowym (tak!) wydaniu “TN”. A dziś fotoreportaż: 75 lat huty Stalowa Wola

Podziel się:

Komentarze są wyłączone.