Akademia Ziołowa Marcina z Urzędowa oficjalnie otwarta. Zwiedzający byli oczarowani [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
środa, 25 maja
reklama

Akademia Ziołowa Marcina z Urzędowa oficjalnie otwarta. Zwiedzający byli oczarowani [zdjęcia]

0

Czary – Napary Akademia Ziołowa Marcina z Urzędowa została oficjalnie otwarta. Goście byli zachwyceni nową atrakcją Sandomierza.

Nawiązuje ona w sposób bezpośredni do postaci i dokonań związanego z Sandomierzem botanika i lekarza okresu renesansu, autora pierwszego zielnika polskiego. W Akademii Ziołowej prezentowane jest oryginalne wydanie „Herbarza polskiego” oraz figura woskowa Marcina z Urzędowa. O innych elementach wystawy pisaliśmy w poprzednim papierowym wydaniu „TN”.

Artur Wnuk, właściciel atrakcji podkreślił, że stworzono ją w miejscu nieprzypadkowym. – Przez 200 lat zajmowała je apteka. Postanowiliśmy kontynuować częściowo misję tego miejsca, stawiając na piedestale Marcina z Urzędowa i przypominając dzieło, które stworzył, także w nowoczesnej formie – mówił Artur Wnuk.

Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej powiedziała, że Akademia Ziołowa wpisuje się znakomicie w mapę turystyczną regionu i hasło województwa: „Świętokrzyskie czaruje”. – ROT, ale też Lokalna Organizacja Turystyczna „Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej” przedstawia ten region jako „miejsce mocy” – fizycznej, duchowej i intelektualnej. Cóż innego jak nie zioła tę moc wzmacniają? – dodała Małgorzata Wilk-Grzywna.

Gratulacje pomysłodawcom i twórcom wystawy złożył również burmistrz Urzędowa. Paweł Dąbrowski zaznaczył, że z wykształcenia jest farmaceutą i prowadził wcześniej aptekę nazywaną nieoficjalnie „apteką Marcina z Urzędowa”.

Po wystawie oprowadziły gości jej autorki – Ewa Bone i Ewa Kozubal.

Przypomnijmy, przed Domem Długosza znajduje się renesansowy ogród, nawiązujący do ogrodu ziół leczniczych kanonika Marcina.

Zdjęcia z Akademii Ziołowej Marcina z Urzędowa można zobaczyć również pod linkiem:

https://tyna.info.pl/w-akademii-ziolowej-marcina-z-urzedowa-nowa-atrakcja-turystyczna-otworzyla-podwoje-zdjecia/

 

Zostaw odpowiedź