Aktorka Małgorzata Potocka była gościem inscenizacji historycznej poświęconej majorowi Hubalowi [dużo zdjęć] - Tygodnik Nadwiślański
reklama

Aktorka Małgorzata Potocka była gościem inscenizacji historycznej poświęconej majorowi Hubalowi [dużo zdjęć]

0
1 z 10

Z udziałem ponad stu rekonstruktorów z całej Polski w Grzybowie pod Staszowem odbyła się widowiskowa inscenizacja nawiązująca do filmu “Hubal”, opowiadającego historię Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego i jego dowódcy, majora Henryka Dobrzańskiego.

W imprezie uczestniczyła Małgorzata Potocka, która we wspomnianym filmie wcieliła się w rolę Marianny Cel pseudonim Tereska, jedynej kobiety w oddziale majora Hubala. Aktorka była pod wrażeniem rozmachu inscenizacji przygotowanej w Grzybowie przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych “Avito Vivit Honore”. Jego prezes Paweł Krakowiak, jednocześnie radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, przypomniał, że major Dobrzański miał krewnych na ziemi staszowskiej. Była to rodzina Kukszów, właścicieli majątku Jurkowice w gminie Bogoria. We wspomnieniach Henryka Kuksza, późniejszego żołnierza oddziału “Jędrusie”, zachowała się wzmianka, że jeszcze pod koniec 1939 roku, a więc kiedy nawała niemiecka zalała już Polskę, prowadzący dalej walkę z okupantem major Hubal odwiedził dwór w Jurkowicach.

W dzisiejszej rekonstrukcji rolę majora Henryka Dobrzańskiego zagrał Paweł Staszczak.

Wśród gości inscenizacji Grzybowie byli m.in. marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Andrzej Pruś, poseł Marek Kwitek senator Jacek Włosowicz, a także przedstawiciele lokalnych władz, na czele z burmistrzem Staszowa Leszkiem Kopciem.

Podczas imprezy zbierane były datki na leczenie cierpiącego na rdzeniowy zanik mięśni  Bartusia Przychodzkiego z Sandomierza. Chętni mogli m.in. wylicytować przejażdżkę czołgiem. Dochód z licytacji zasilił konto charytatywnej akcji.

więcej na ten temat w papierowym wydaniu TN

Fot. R. Staszewski

1 z 10
Udostępnij

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.