Zamknij

Andrus odkrywa Tarnobrzeg

09:09, 29.07.2015 TN Aktualizacja: 09:31, 29.07.2015
Skomentuj

Tarnobrzeg jest pierwszym z pięciu podkarpackich miast, które zagoszczą na antenach Telewizji Polskiej w ramach filmowego cyklu pod tytułem "Ilustrowany przewodnik po Galicji". Oprowadzać po nich będzie ARTUR ANDRUS (na zdjęciu). Zdjęcia ruszyły w poniedziałek.

Film ma pokazać nie tylko historię i zabytki  Tarnobrzega,  ale  także  jego  współczesne oblicze. Jego twórcy chcieli, aby był niestandardowy i wychodził poza schematy, na których oparto dotychczasową promocję miasta. Dlatego apelowali poprzez lokalne media do mieszkańców o zgłaszanie  propozycji  osób,  wydarzeń  i  miejsc, które powinny zostać przedstawione w tej produkcji.

- Jak usłyszałem, że to będzie prowadzić Andrus, to bałem się trochę, że będzie to taki lekko kabaretowy film. Okazuje się jednak, że  pan  Artur  podchodzi  do  tego  poważnie i niesamowicie profesjonalnie. Chce pokazać miasto takim, jakie ono rzeczywiście jest - mówi Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego  m.  Tarnobrzega,  który oprowadzał twórców filmu po Tarnobrzegu zarówno na etapie tworzenia scenariusza, jak też podczas zdjęć. - Akcentowałem rolę historii, ale starałem się nie mówić o tym, co już było, a o tym, co tutaj jest obecnie. Jeśli  więc  odnosimy  się  do  historii,  to  pokazujemy tę, która jest namacalna i której można  dotknąć  dziś  w  Tarnobrzegu.  Taki film  warto  bowiem  robić  tylko  wtedy,  gdy będzie  mieć  charakter  promocyjny,  a  więc jeśli  będzie  próbował  przedstawić  miasto osobom, które go nie znają, a także takim, które wciąż kojarzą je z siarką.

A sam Artur Andrus  przyznał,  że  nie  wiedział,  że  tutaj już nie wydobywa się tego surowca. Musimy wyjść z tej niezbyt dla nas korzystnej zbitki słów "Tarnobrzeg-siarka". Trzeba szukać nowego symbolu miasta i nowego wizerunku. Mam nadzieję, że ten film w jakiś sposób to ułatwi. Ja chciałem pokazać piękno miasta od  strony  historycznych  pamiątek  -  Zamku Dzikowskiego, galerii obrazów z Kolekcji  Dzikowskiej  czy  zbioru  miniatur,  które przy okazji tej produkcji zaprezentujemy po raz pierwszy po ich powrocie do Tarnobrzega. Chciałem też pokazać aktywność ludzi w różnych okresach istnienia miasta i to, co po  niej  tutaj  zostało.  Czuwałem  więc  nad kulturowo-historyczną  stroną  tego  opisu Tarnobrzega. (...)

Rafał Nieckarz

Więcej w papierowym oraz elektronicznym wydaniu "TN".

(TN)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%