Zamknij

Andrzej Sarwa o Sandomierzu, Francji i o swoich książkach

10:09, 03.10.2019 MPlaza Aktualizacja: 10:09, 03.10.2019
Skomentuj

O Francji i Sandomierzu oraz o walce dobra ze złem w  powieściach Andrzeja Sarwy  rozmawiano w czasie spotkania w Bibliotece Pedagogicznej.

Spotkanie poświęcone było najnowszym powieściom sandomierskiego pisarza: "Wieszczba krwawej głowy", "Cmentarz świętego Medarda", "Tuman krwawej mgły" i "Syn Cienistej Strony". To cykl historyczno-ezoteryczny. Jest to saga rodu Białeckich. Historia rodziny zaczyna się w 1573 roku, zaś kończy w czasach współczesnych. Z Polski przenosi się  do Francji, a także do Włoch, Hiszpanii i Anglii.

  - Wspólną, główną myślą powieści Andrzeja Sarwy jest odwieczny problem walki dobra ze złem. Pisarz zastanawia się nad faktem, skąd bierze się tyle zła i kto  je  w nas wytwarza - mówił prowadzący spotkanie Paweł Czerwiński, filolog francuski, iberysta i tłumacz.   - W poszczególnych tomach pojawia się tajemniczy człowiek.  Przybiera on różne postaci, nazwiska, tytuły szlacheckie i naukowe, kryje się pod anagramem "Atanas", łatwym do rozszyfrowania przez uważnego czytelnika. To on kieruje losami bohaterów, losami świata.

W cyklu obecny jest Sandomierz. Paweł Czerwiński zwrócił uwagę na opisy miasta  i jego zabytków. Są tak wierne i sugestywne, iż czytelnik ma wrażenie, że odbywa spacer po  opisywanych miejscach wraz z bohaterami książek.

 - W moich książkach fikcja miesza się z faktami, w które nie wszyscy chcą albo potrafią uwierzyć - powiedział Andrzej Sarwa.

Twórca  podkreślił, że pisanie takich powieści, jak cykl  o Białeckich jest  czasochłonne i pracochłonne.  - Wszystkie fakty zawsze dokładnie sprawdzam, staram się odtwarzać je jak najwierniej. Nie mogę sobie pozwolić na to, aby wyobraźnia się rozbrykała - stwierdził  pisarz.   

Andrzej Sarwa, urodzony i mieszkający w Sandomierzu pisarz, poeta, tłumacz i dziennikarz, jest autorem 168 samodzielnych książek z różnych dziedzin, między innymi  teologii, religioznawstwa i botaniki. W sumie jego twórczość obejmuje około trzystu pozycji. Szczególne miejsce zajmuje w niej literatura piękna. W tym roku sandomierzanin  został uhonorowany medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

 

(MPlaza)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%