Zamknij

Bakterie w akwarium - co powinieneś wiedzieć?

15:18, 27.04.2021 Katarzyna Dudek Aktualizacja: 15:20, 27.04.2021
Skomentuj

Akwarium to delikatny ekosystem, który łatwo jest rozstroić. Wpływ na to ma przede wszystkim niewielki rozmiar zbiornika, przez co nie zachodzą w nim naturalnie występujące procesy, na przykład samoistne oczyszczanie się wody. Z tego względu do akwarium musimy koniecznie zakupić filtr i poznać podstawy biochemicznego funkcjonowania takiego zbiornika. Wszystko to sprowadza nas do tematu bakterii.

Bakterie w wodnym środowisku

Analogicznie do lądu, w wodzie bakterie również pełnią szereg istotnych funkcji, które umożliwiają istnienie ekosystemów na naszej planecie w formie, w której je znamy. Samo królestwo bakterii pozostaje w dużej mierze nieodkryte, jednak już te gatunki, które znamy, mówią nam wiele i potrafią być bardzo przydatne w domowych hodowlach.

Najczęściej w akwarium wykorzystuje się do pomocy bakterii nitryfikacyjne i denitryfikacyjne. Jaka jest ich rola?

Obieg azotowy w akwarium

Obieg azotowy to pojęcie, które bezpośrednio możemy połączyć z wcześniej wspomnianymi bakteriami. Zachodzi on w różnych zbiornikach wodnych, a jego istotą jest przemiana niebezpiecznych amoniaku i azotynów w niegroźny dla ryb azotan.

Amoniak wytwarza się z resztek przemiany materii oraz martwych szczątek roślin. W akwarium, gdzie roślinność może być uboga, a obsada większa, jego poziomy mogą wzrastać do niebezpiecznych wartości. Wtedy właśnie do pracy wkraczają bakterie nitryfikacyjne, które to przemieniają amoniak i azotyny w azotan. Ten ostatni jest bezpieczny dla ryb. W taki sposób obieg azotowy w akwarium się zamyka.

Warto przy tym wspomnieć, że niekiedy zbyt duże natężenie azotanu również może być toksyczne dla ryb. Z tego względu niezbędna jest regularna wymiana wody w zbiorniku oraz stałe monitorowanie natężenia tych związków w wodzie.

Bez bakterii ani rusz

Bakterie w akwarium są nie tylko bardzo korzystne, ale wręcz niezbędne dla jego funkcjonowania. To między innymi z tego względu przy świeżo założonym zbiorniku musimy odczekać kilkanaście dni, zanim będziemy mogli wpuścić do niego zwierzęta. Tyle właśnie czasu zajmuje wytworzenie się kolonii bakterii, które zapewnią rybom optymalne warunki życia i ułatwią znacząco ich aklimatyzację w akwarium.

Gdzie żyją bakterie?

By jak najlepiej zadbać o zdrowie naszej obsady powinniśmy wiedzieć, jak dbać również o bakterie. Kolonie bakterii w najliczniejszej reprezentacji znajdziemy najczęściej w filtrze wodnym, gdzie panują najbardziej optymalne warunki dla ich rozwoju - jest tam ciemno i wilgotno. Mając tego świadomość możemy lepiej konserwować to urządzenie. Powinniśmy przemywać je tylko wodą pochodzącą z samego akwarium (nie kranową) i bezwzględnie zrezygnować z używania wszelkich detergentów. Jeśli myjemy filtr wodą z kranu pamiętajmy, że odbudowa kolonii bakterii może zająć nawet kilkanaście dni i w tym czasie powinniśmy monitorować poziom niebezpiecznych związków chemicznych w wodzie. Dzięki temu będziemy mieli najlepszy obraz sytuacji i będziemy w stanie podjąć odpowiednie kroki w czas.

Artykuł sponsorowany

(Katarzyna Dudek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%