reklama
Baza nurkowa nad Jeziorem Tarnobrzeskim oficjalnie oddana do użytku [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
poniedziałek, 3 października
reklama

Baza nurkowa nad Jeziorem Tarnobrzeskim oficjalnie oddana do użytku [zdjęcia]

9
1 z 11

Baza Nurkowa Machów – tak nazywa się centrum nurkowe nad brzegiem Jeziora Tarnobrzeskiego, wybudowane przez Ligę Obrony Kraju. To najnowocześniejszy tego typu obiekt w kraju. W sobotę, 13 listopada, baza została oficjalnie oddana do użytku.

– Ten obiekt to dowód na to, że marzenia się spełniają. W 2001 roku, będąc na poligonie w Nowej Dębie, przyjechałem tu z ówczesnym prezesem LOK i jego zastępcą. Nie było jeszcze jeziora, w „dołku machowskim” pracowały koparki. Powiedziałem im wtedy, że tu będzie piękne jezioro i nad nim baza LOK. Popatrzyli na mnie dziwnie. Dziś otwieramy tu najnowocześniejszą w Polsce bazę nurkową – stwierdził pułkownik Jerzy Salamucha, prezes zarządu głównego LOK.

Nurkowie zagościli nad tarnobrzeskim jeziorem zaraz po jego otwarciu. Na początku w spartańskich warunkach i trochę po „partyzancku”. Udało się jednak przekonać ówczesne władze miasta i samorząd, żeby wydzielili działkę nad jeziorem dla LOK. Tam powstała prowizoryczna baza. Dziś, po 8 latach, stoi tu centrum nurkowe z prawdziwego zdarzenia, mieszczące się w przykuwającym uwagę architekturą budynku, a tarnobrzeski ośrodek nurkowy LOK jest jednym z wiodących w Polsce.

– W Tarnobrzegu od początku postawiliśmy na pełny profesjonalizm. Nawet przed powstaniem nowego budynku bazy, było tu wszystko, czego potrzeba do prowadzenia szkolenia nurkowego. Dziś jest to baza wzorcowa – mówi Jerzy Salamucha.

Dzięki bazie nurkowej Machów, nad Jeziorem Tarnobrzeskim regularnie szkolą się żołnierze, policjanci, strażacy, straż graniczna i wiele innych służb. Prowadzone są też kursy dla zwykłych miłośników nurkowania. Zarówno akwen, jak i baza, cieszą się znakomitą opinią wśród użytkowników.

Nowa siedziba bazy nurkowej mieści pomieszczenia szkoleniowe, zaplecze socjalne i sanitarne, dużą, okrągłą salę konferencyjną, a także pokoje mieszkalne.

Koszt wybudowania bazy znacznie przekroczył 2 mln zł. Całość środków wyłożyła LOK.

– Dziękuję w imieniu tych wszystkich, którzy będą korzystać z tej bazy. Nie tylko tarnobrzeżan, ale też mieszkańców Podkarpacia, dalszych rejonów Polski, a nawet zagranicy. Nad naszym jeziorem powstał świetny obiekt, który będzie przyczyniał się do jeszcze większego spopularyzowania jeziora i Tarnobrzega – stwierdził prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Więcej w najbliższym papierowym wydaniu „Tygodnika Nadwiślańskiego”.

1 z 11

9 komentarzy

 1. Powiem tak projektant który projektował ten budynek to płakał , albo był mocno naćpany 😉 Kolorystyka tego budynku wręcz wola o pomstę do nieba. Dlaczego w Tarnobrzegu wszystko musi być takie brzydkie ? Tak jak i te baraki przy jeziorze które maja służyć jako bary wyglądają jak by to był Majdanek .

  • Projektant i jednocześnie osoba ,która miała nadzór autorski nad tym projektem w trakcie trwania budowy , w lipcu 2021 roku zmarł niespodziewanie . Miał 78 lat. I nie płakał i nie był mocno naćpany. Był człowiekiem starej daty , bardzo dystyngwowany i ze wszech miar uczciwy. Nazywał się JAN KRAWCZYK. Tarnobrzezianin. Kolorystyka tego budynku nawiązuje do tradycji Ligi. . Jest patriotyczna. ” Gratuluję” ci celności wpisu.

 2. A ja myślałem, że tam drugi Licheń budują.. I pan Bożek jak za starej ciotki kumuny–przecięcie wstęgi i klapa,rąsia, buzia, goździk.

 3. Jak nie masz wiedzy to się nie wypowiadaj ignorancie. Pokoi gościnnych od strony wisłostrady nie ma. No wyobraź sobie ,że nie ma. A budowniczowie zostali nagrodzeni. Tak , tak, nagrodzeni. Tak ,że twój post o kant d, py rozbić. I tyle w twoim temacie.

  • „Pokoi gościnnych od strony wisłostrady nie ma. No wyobraź sobie ,że nie ma. ”
   To musi, że som 🙂

   „A budowniczowie zostali nagrodzeni.”
   Napisz czym tak zostali wynagrodzeni skoro taką masz wiedzę.

   „..twój post o kant d, py rozbić.”
   Więcej kultury na forach poproszę.

 4. Jak zwykle ci co najmniej robią najwięcej dostają. Dlaczego budowlańcom niczego nie wręczają?
  Współczuje tym co będą mieć noclegi od strony Wisłostrady. Noce nieprzespane przez hałas samochodów.
  Budynek jest zwyczajnie brzydki jak wiekszość budowli w Tarnobrzegu.
  Ta pani w mundurku na 8 fotografii od dołu licząc, ma zgrabne nóżki 🙂 i to jest jedyne co mi się podoba w tym „cyrku”.