reklama
Będą czołgi, działa i efekty pirotechniczne. Dziś rekonstrukcja bitwy o Osiek. - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 9 sierpnia
reklama

Będą czołgi, działa i efekty pirotechniczne. Dziś rekonstrukcja bitwy o Osiek.

0

W Lipniku (gm. Osiek) odbędzie się dzisiaj inscenizacja bitwy, która rozegrała się w tej okolicy 11 września 1939 roku. Była to największa bitwa kampanii wrześniowej na Ziemi Staszowskiej.

Wczoraj organizatorzy wydarzenia kończyli przygotowania do wielkiego historycznego spektaklu. Na polach, gdzie zaprezentowana zostanie inscenizacja wykopane zostały m.in. długie ciągi okopów (na zdjęciu). W trakcie widowiska przedstawiony będzie przełomowy moment bitwy, w którym ostatkiem sił polscy żołnierze wykonują kontratak na nacierające jednostki niemieckie.

W inscenizacji bitwy weźmie udział około 100 rekonstruktorów wyposażonych m. in. w dwa czołgi niemieckie, jeden polski czołg, działko oraz niemieckie motocykle. Głównym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Avito Vivit Honore.

Inscenizacja rozpocznie się o godzinie 13. O godz. 9.30 w kościele w Osieku rozpocznie się msza za żołnierzy i mieszkańców poległych w bitwie o Osiek. Następnie w Zespole Szkół zaprezentowana zostanie okolicznościowa  akademia. W szkole można będzie także oglądać pamiątki z II wojny światowej. (rs)

Fot. arch.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.