reklama
Bitwa w Górach Tułowych [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
sobota, 13 sierpnia
reklama

Bitwa w Górach Tułowych [zdjęcia]

0

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Obwodu Nisko – Stalowa Wola był organizatorem obchodów 69 rocznicy likwidacji dowodzonego przez Adama Kusza ps. Garbaty ostatniego oddziału Narodowego Zjednoczenia Wojskowego w naszym regionie.

Operacja wojskowa przeciwko oddziałowi NZW, który stacjonował w Górach Tułowych pod Janowem Lubelskim, została przeprowadzona w dniach 19-22 sierpnia 1950 r. przez liczącą ponad 1,8 tys. osób grupę operacyjną KBW, UB i MO. W próbie wyjścia z okrążenia zginęło pięciu partyzantów NZW: dowódca oddziału Adam Kusz, Władysław Ożga „Bór”, Stanisław Bielecki, Andrzej Dziura „Stach” i Wiktor Pudełko „Wiktor”.

20 sierpnia 2019 r. przy krzyżu na szczycie wzniesienia w masywie leśnym odbyła się uroczystość, w której uczestniczył jedyny żyjący łącznik oddziału „Garbatego” Edward Jarosz, członkowie Koła AK z Niska i Stalowej Woli, oficerowie z Garnizonu Nisko, samorządowcy, w tym starostowie: niżański Robert Bednarz, stalowowolski Janusz Zarzeczny i janowski Artur Pizoń, grupy rekonstrukcyjne i znawcy działań partyzantki niepodległościowej. Podniesiono na maszt biało-czerwoną flagę, oczytano apel poległych, oddano salwę honorową i złożono kwiaty pod krzyżem, na którym oprócz tabliczki z nazwiskami poległych żołnierzy NZW znajduje się napis: „Przez łzy matek, których synowie polegli, uproś nam pokój na ziemi o Polski Królowo” (pen)

Fot. P. Niemiec

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.