Blisko stu wolontariuszy bierze udział w jubileuszowej kweście na cmentarzu w Goźlicach [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 5 grudnia
reklama

Blisko stu wolontariuszy bierze udział w jubileuszowej kweście na cmentarzu w Goźlicach [zdjęcia]

0

Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin” już po raz dziesiąty organizuje kwestę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Goźlicach w gminie Klimontów.

To jedna z najstarszych nekropolii na Sandomierszczyźnie. Powstała w 1811 roku. Znajduje się tutaj ponad 50 zabytkowych nagrobków, niektóre jeszcze z pierwszej połowy XIX wieku. 17 najcenniejszych objętych zostało ochroną konserwatorską. Ich odnawianie możliwe jest m.in. dzięki środkom zbieranym podczas kwest, które organizowane są tu cyklicznie już od 10 lat.

Tym razem datki do puszek zbierane będą przez trzy dni: 30 października (sobota) w godzinach 10-16, 31 października (niedziela) w godzinach 8-16 oraz 1 listopada (poniedziałek) w godzinach 8-16. Przy cmentarnych bramach kwestować będzie w sumie prawie sto osób. To między innymi uczniowie i nauczyciele szkół w Lipniku, Ossolinie i Goźlicach, a także członkowie kół gospodyń wiejskich, jednostek OSP oraz działających na tym terenie stowarzyszeń.

Środki zebrane podczas tegorocznej kwesty zostaną przeznaczone na rozpoczęcie remontu nagrobka Feliksa Prospera i Walerii Ossolińskich. W roku ubiegłym odnowiony został pomnik nagrobny dawnego własciciela majątku Kroblice, Teofila Pawlickiego, z 1874 roku. Koszt jego renowacji wyniósł bez mała 20 tys. zł. Wcześniej, dzięki zebranym datkom, a także wsparciu prywatnych darczyńców i firm, udało się przeprowadzić kompletny remont czterech pomników nagrobnych: Jerzego Dobrzańskiego (1836 rok), Elżbiety Synowskiej (1840 rok), Joanny Gadomskiej (1858 rok) oraz Feliksa Zarodzińskiego (1892 rok).

Fot. R. Staszewski

goźlice kwesta 2021

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.