Brazylijskie klimaty w Tarnobrzegu [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
niedziela, 5 grudnia
reklama

Brazylijskie klimaty w Tarnobrzegu [zdjęcia]

1

W Tarnobrzeskim Domu Kultury otwarto wystawę poświęconą 100-leciu kontaktów dyplomatycznych Polski i Brazylii. Zorganizowało ją założone w Tarnobrzegu Stowarzyszenie Polsko – Brazylijskie „Havea”. Wśród uczestników byli goście z Brazylii, władze miasta, na dużym ekranie odtworzono też specjalne pozdrowienia dla Tarnobrzega nagrane przez ambasadora Brazylii w Polsce.

– Historia kontaktów dyplomatycznych Polski i Brazylii ma już 100 lat, Brazylia była pierwszym krajem latynoamerykańskim, który uznał niepodległość Polski i nawiązał z nią stosunki dyplomatyczne. Jednak związki Polaków z Brazylią są dłuższe, ich początki sięgają XVII wieku. W Brazylii żyje też olbrzymia rzesza osób mających polskie pochodzenie. To licząca ponad 2 mln Polonia, najliczniejsza na świecie poza Stanami Zjednoczonymi Ameryki – przypomniał Maciej Troll, prezes „Havea” i organizator wystawy.

Tarnobrzeskie stowarzyszenie założone przez miłośników „Kraju Kawy”, chce służyć jako platforma łącząca brazylijską Polonię, z której duża część wywodzi się z dawnej Galicji, z krajem ich przodków.

– Plany mamy rozległe, wystawa to dopiero pierwszy krok. Niebawem zamieramy uruchomić w naszej siedzibie w Tarnobrzegu Cafe de Brasil, ruszamy z internetową platformą mającą łączyć Polaków i Brazylijczyków i z wieloma innymi pomysłami – stwierdził M. Troll.

Podczas otwarcia wystawy odtworzono nagranie ambasadora Brazylii, który pogratulował Tarnobrzegowi stowarzyszenia „Havea” i wyraził nadzieję, że jego działalność wpłynie na ożywienie relacji polsko – brazylijskich. Sam ambasador w niedalekiej przyszłości ma gościć w Tarnobrzegu.

W imprezie w Tarnobrzeskim Domu Kultury uczestniczyła też Janaina Do Nascimento Mendes, mieszkająca od 5 lat w Polsce Brazylijka, prowadząca w serwisie YouTube kanał „Brazilian Connection”przybliżający Brazylię Polakom, zaś Polskę Brazylijczykom.

– Zakochałam się w Polsce od pierwszego wejrzenia i jestem tu szczęśliwa. Co prawda nie jest tu tak ciepło jak w Brazylii, ale za to jest śnieg, którego Brazylijczycy nie znają. Nagrałam do mojego kanału w mediach społecznościowych materiał o Tarnobrzegu, myślę, że się spodoba. Macie piękne muzeum, jezioro i wiele innych miejsc. To na pewno nie ostatnia moja wizyta tu  – powiedziała „Tygodnikowi Nadwiślańskiemu” Janaina Do Nascimento Mendes, której w czasie pobytu w Tarnobrzegu towarzyszyła córeczka.

Więcej w papierowym wydaniu „TN”.

Jeden komentarz

  1. A gdzie dystans? Gdzie maski? Zajmie się ktoś w tym Tarnobrzegu na poważnie. Jakaś baba z policji ćwierkała, że będą w sklepach kontrole to gdzie te kontrole?
    W końcu was zaatakuję.