reklama
reklama
Brytyjskie czołgi w Nowej Dębie [zdjęcia] - Tygodnik Nadwiślański
czwartek, 6 października
reklama

Brytyjskie czołgi w Nowej Dębie [zdjęcia]

0
1 z 5

Na poligonie w Nowej Dębie zrobiło się międzynarodowo. Wspólne ćwiczenia prowadzą tu czołgiści z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej i brytyjscy pancerniacy z The Queen’s Royal Hussars.

Brytyjska jednostka jest uzbrojona w czołgi Challenger – jedne z najpotężniejszych pojazdów pancernych stosowanych przez wojska NATO. The Queen’s Royal Hussars formalnie powstali w 1993 roku, jednak są spadkobiercami tradycji formacji wojskowych, których korzenie sięgają do 1685 roku. Jednostka brała udział w misji pokojowej w Bośni, walczyła też w Iraku i Afganistanie.

1 Warszawska Brygada Pancerna uzbrojona jest w czołgi Leopard 2, ale niebawem czeka ją „przesiadka” na najnowsze amerykańskie Abramsy.

Na nowodębskim poligonie ćwiczą też Amerykanie ze 101 Dywizji Powietrznodesantowej, jednej z najbardziej znanych amerykańskich jednostek wojskowych. Pododdziały 101 Dywizji zmieniły w Polsce inną słynną formację – 82 Dywizję Powietrznodesantową.

The Queen’s Royal Hussars nie są pierwszą brytyjską jednostką, która doskonali swoje umiejętności na terenie Centrum Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. W przeszłości szkolili się tu .in. żołnierze Royal Marines – Królewskiej Piechoty Morskiej.

Fot. Materiały 18 Dywizji Zmechanizowanej, film: materiały The Queen’s Royal Hussars

1 z 5

Zostaw odpowiedź