reklama
Budynki sandomierskiego szpitala do termomodernizacji - Tygodnik Nadwiślański
wtorek, 16 sierpnia
reklama

Budynki sandomierskiego szpitala do termomodernizacji

0

Duża inwestycja czeka Szpital Specjalistyczny Ducha Świętego – budynki lecznicy przejdą termomodernizację. Niedawno w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisana została umowa na dofinansowanie tego zadania.

Przyznana przez fundusz dotacja opiewa na kwotę 2,7 miliona złotych. Dzięki niej wyremontowanych zostanie kilka budynków szpitalnego zaplecza, między innymi: kuchni, pralni i magazynu. Przewidziano w nich przeprowadzenie modernizacji instalacji centralnego ogrzewania, docieplenie stropodachów oraz wymianę okien i drzwi. Ocieplone zostaną także ściany zewnętrzne.

Prace termomodernizacyjne przyniosą lecznicy korzyści ekonomiczne, ponieważ pozwolą zmniejszyć zużycie energii. Będą one miały również znaczenie dla środowiska, przyczynią się bowiem do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ponadto budynki zyskają pod względem estetycznym.

Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu. Dr n. med. Marek Kos, dyrektor Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego podkreśla, że inwestycja jest trudna pod względem finansowym. Wartość projektu planowana była pierwotnie, w 2019 roku, na 3,5 miliona złotych, przy dofinansowaniu z NFOŚiGW na poziomie 2,7 miliona złotych. Z aktualizowanego kosztorysu wynika, że przewidziane prace pochłoną ponad 6 milionów złotych.

–  Z tego powodu, że dotacja będzie przyznawana na rozliczenie projektu, czyli już po wystawieniu faktury i zapłaceniu wykonawcy, musimy bardzo szczegółowo  przygotować się do realizacji inwestycji. Przed nami jest bowiem wydanie najprawdopodobniej 6 milionów złotych, które będziemy musieli wygospodarować sami. Dlatego w tej chwili najważniejsze jest opracowanie harmonogramu wykonania zadania i dokonania płatności, by szpital miał na to wydolność finansową  – wyjaśnia dyrektor  Kos.  –  Chciałbym,  aby przedsięwzięcie było realizowane nie przez jedną firmę w całości, ale przez kilka, które będą remontować poszczególne budynki, zgodnie ze wskazanym  harmonogramem –  tak, abyśmy mogli być szybko rozliczeni przez fundusz i otrzymać dotację.

Termomodernizacja będzie realizowana w ciągu najbliższych lat. Zakończenie całości ma nastąpić w 2025 roku.

Główny budynek lecznicy na podobne prace, z uwagi na olbrzymie koszty, szacowane obecnie na 21 milionów złotych, będzie musiał jeszcze zaczekać.

fot. Archiwum

na zdjęciu: Umowę na dofinansowanie termomodernizacji budynków szpitala podpisali dyrektor lecznicy dr n. med. Marek Kos i wicedyrektor NFOŚiGW Artur Michalski w obecności posłanki Agaty Wojtyszek i starosty sandomierskiego Marcina Piwnika.

 

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.