Celtycką monetę znaleziono w Opatowie

0

Niezwykle rzadka moneta – stater celtycki z I wieku przed  Chr. została znaleziona przypadkowo w Opatowie. Zdaniem ekspertów, jest to jeden z najciekawszych zabytków archeologicznych odkrytych w regionie świętokrzyskim w ostatnich latach.

W Muzeum Narodowym w Krakowie trwają jeszcze specjalistyczne analizy, ale jest już pewne, że znalezisko z Opatowa to moneta celtycka  i  że jest to prawdziwy unikat.  Jak informuje dr hab. Marek Florek, archeolog z Delegatury w Sandomierzu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków,  staterów celtyckich tzw. typu krakowskiego w całej Europie znaleziono dotychczas mniej niż 20 egzemplarzy, z czego tylko pięć na terenie Polski: dwie monety w okolicach  Krakowa, po jednej w Pełczyskach niedaleko Pińczowa, Kunowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego i Sochaczewie na Mazowszu.

Stater został znaleziony w najstarszej części Opatowa.  – Trafił na niego mężczyzna, który wybierając się na ryby, szukał w ziemi robaków. Chcąc ustalić, jaka to moneta, skontaktował się z nami. Zidentyfikowaliśmy ją wstępnie, a później wspólnie ze znalazcą zawieźliśmy stater do Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków  – mówi Rafał Świerkula, który razem z kolegą, Kamilem Bilskim założył niedługo potem Stowarzyszenie “Wspólne Dziedzictwo”. 

Więcej o znalezisku oraz o tym, skąd mogła wziąć się na naszym terenie moneta celtycka w najbliższym wydaniu Tygodnika Nadwiślańskiego.

Share.

Comments are closed.