Cenny księgozbiór w Sandomierzu

0

W sandomierskim ratuszu odbyła się uroczystość przekazania bibliotece miejskiej książek z prywatnych zbiorów zmarłego kilka lat temu słynnego żołnierza oddziału „Jędrusie” i Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza, Zbigniewa Kabaty.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz miasta, organizacji kombatanckich i miejskich instytucji kultury, a także mieszkańcy miasta. Książki po zmarłym w 2014 roku Zbigniewie Kabacie „Bobo”, wielokrotnie odznaczanym, m.in. Krzyżem Walecznych i Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, poecie i naukowcu, żołnierzowi AK i 2 Pułku Piechoty Legionów przekazał Kazimierz Brusiło, wiceprezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej. Przekazany księgozbiór trafi do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Długosza. Zwieńczeniem spotkania było odczytanie słynnego wiersza Zbigniewa Kabaty „Armia Krajowa”, który stał się nieformalnym hymnem środowisk zwianych z AK.

To było już drugie przekazanie pamiątek po słynnym sandomierzaninie, który tuż po wojnie wyemigrował na zachód, a większość życia spędził w Kanadzie. Dwa lata temu miasto otrzymało między innymi odznaczenia słynnego „Jędrusia”. (jż)

Share.

Comments are closed.