Chcą zatopić część Tarnobrzega, Sandomierza i Baranowa Sandomierskiego! [W najnowszym numerze] - Tygodnik Nadwiślański
Reklama

Chcą zatopić część Tarnobrzega, Sandomierza i Baranowa Sandomierskiego! [W najnowszym numerze]

12

Wody Polskie ujawniły plany stworzenia na terenie kilku gmin naszego regionu polderów zalewowych. W razie wysokich stanów wody w Wiśle, byłyby one celowo zalewane.

Mapki z zaznaczonymi polderami opublikowano w związku z prowadzonymi obecnie „konsultacjami społecznymi” projektów aktualizacji planów zarządzania ryzykiem powodziowym. Sami główni zainteresowani, czyli samorządy i mieszkańcy, nie zostali o tym poinformowani.

Znowu robi się coś bez konsultacji z samorządami i mieszkańcami – zaznacza starosta sandomierski Marcin Piwnik, nawiązując do map zagrożenia powodziowego. – Bez wiedzy ludzi wyznacza się teren, który ma być zalewany. Absolutnie nie możemy się na to zgodzić.

Czytaj w papierowym
i elektronicznym wydaniu „Tygodnika Nadwiślańskiego”.

KUP e-TN:

Udostępnij

12 komentarzy

 1. Po co straszycie ludzi? Poldery muszą być, żebyśmy nie popłynęli z kolejna powodzią. Gdzie? To będzie na pewno analizowane.

 2. Mam pomysł: na

  budowania zbiorników wzdłuż Wisły, coby można było wodę w razie powodzi tam skierować a nie zalewać to co jest już wybudowane.
  Jeśli nie będzie takich zbiorników proponuję stawiać domy na palach.

 3. Nie siejcie paniki.
  Wyznaczonych POTENCJALNYCH lokalizacji polderów wzdłuż Wisły, na docinku tzw. górnej Wisły jest dużo.
  To nie oznacza, że wszystkie powstaną w TBG, Sandomierzu czy Baranowie.
  Jutro jest spotkanie konsultacyjne aktualizacji tzw. planów powodziowych (online) i każdy kto chciał mógł się na to wydarzenie zapisać i wziąć w nim udział, posłuchać sprawdzonych informacji wprost ze źródła i wyrazić swoje zdanie ii oczekiwania.
  Ale nadal to są dopiero konsultacji potencjalnych zamierzeń przeciwpowodziowych dla tego terenu (nie tylko i wyłącznie polderów), a nie jakieś pewne przedsięwzięcia, które wy forsujecie że są już przesądzone w tej lokalizacji.

  • Wzdłuż Górnej Wisły, czyli aż do Zawichostu, zaproponowano wstępnie bodajże 33 lokalizacje na zbiorniki polderowe. Ma to na celu obniżenie punktu kulminacji fali powodziowej, przez wypełnienie wodą polderów, w trakcie przejścia wezbrania. Chodzi o “wyłapanie” około 150 mln m3 nadmiaru wody w czasie wezbrania. Nie można przecież w nieskończoność podwyższać wałów… Czy zaproponowane wstępnie poldery w Tarnobrzegu i Sandomierzu znajdą się pośród tych planowanych do budowy zbiorników, które lokalizacyjne i inwestycyjnie będą uzasadnione, nie wiem. Warto śledzić sprawę na bieżąco i pytać u źródła. Niewątpliwie zmagazynowanie ponad 150 mln m3 wody, może w trakcie kolejnych powodzi okazać się zbawienne dla terenów położonych wzdłuż Wisły sandomierskiej, a zwłaszcza terenów tzw. wezła tarnobrzesko-sandomierskiego, gdzie do Wisły wpadają kolejne miliony m3 wody z rzek tj. San, Łęg, Trześniówka, Babulówka, Koprzywianka, Opatówka.

   • Jakie piękne tłumaczenie. Jak Makrelki, kiedy trzeba było obcych sprowadzić do Europy a tłumaczyła to ubogaceniem kulturowym. Już ich ubogacają.