Czas na kawę w zamku - Tygodnik Nadwiślański
czwartek, 30 czerwca
reklama

Czas na kawę w zamku

0

Baranów Sandomierski. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez kilku filiżanek kawy. Mało kto jednak wie, jakim rytuałem może być palenie, mielenie i parzenie kawy. Pokazuje to wyjątkowa wystawa przygotowana w Zamku w Baranowie Sandomierskim.

Na wystawę „Kawa. Romantyzm. Sztuka Parzenia” składa się prezentacja wspaniałej kolekcji młynków do kawy zgromadzonej przez największego w Polsce kolekcjonera tego typu akcesoriów, Zbigniewa Niedbałę i obrazów malowanych kawą autorstwa Natalii Janklowskiej-Urant.

– Rok 2022 jest Rokiem Polskiego Romantyzmu. Ten fakt jest inspiracją dla naszego zamku. O kawie zaś pisał w „Panu Tadeuszu” nasz narodowy wieszcz i wielki romantyk Adam Mickiewicz. Stąd wystawa w zamkowych salach. Jednocześnie zapraszamy na wyśmienitą, aromatyczną kawę do naszej Restauracji Magnackiej – informują w mediach społecznościowych pracownicy Zamku w Baranowie Sandomierskim.

Prezentowane na wystawie młynki do kawy to fragment olbrzymiej kolekcji, jaką zgromadził Zbigniew Niedbała z Wojkowic w woj. śląskim. Jest on posiadaczem jednego z największych w Europie zbiorów młynków do kawy. Kolekcja liczy przeszło 1,5 tysiące eksponatów z różnych stron świata. Największy młynek ma 47 cm wysokości, najmniejszy jest wielkości małej temperówki i można nim zmielić jedno ziarnko.

Towarzysząca wystawie młynków ekspozycja malarska również jest wyjątkowa. Autorka, Natalia Jankowska-Urant, namalowała obrazy… kawą. Artystka, z zawodu będąca mikrobiologiem, jest znana z używania kawy, kakao, cynamonu, herbaty, czekolady i piwa zamiast klasycznych farb.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.