Zamknij

Czy konsolidacja kredytu hipotecznego jest możliwa?

12:28, 30.03.2022 Katarzyna Dudek
Skomentuj

Konsolidowanie zobowiązań kredytowych jest uznawane za jeden z najlepszych sposobów w ramach oddłużania. Kiedy warto przeprowadzić konsolidację i czy możliwa jest konsolidacja kredytu hipotecznego? Co to właściwie jest konsolidacja i na jakich warunkach przebiega? Jeśli posiadasz kredyt na mieszkanie i inne zobowiązania bankowe, ten temat powinien Cię szczególnie zainteresować. Poznaj szczegóły już teraz.

Kredyt hipoteczny - konsolidacja, która się opłaca

Zaciągnąłeś kredyt hipoteczny już jakiś czas temu i dobrze zdajesz sobie sprawę, że aktualne oferty instytucji bankowych są znacznie bardziej atrakcyjne i opłacalne? Spłacasz kredyt mieszkaniowy i jeszcze inne zobowiązania względem banku, na przykład kredyt gotówkowy na dowolny cel? Sprawdź, co to jest konsolidacja kredytu hipotecznego z gotówkowym i dlaczego warto ją przeprowadzić.

Sama konsolidacja to nic innego, jak połączenie co najmniej kilku zobowiązań bankowych w jeden produkt. Nowy bank spłaca wskazane kredyty w różnych instytucjach bankowych i ustanawia jedno zobowiązanie, które charakteryzuje się lepszymi warunkami, w tym niższymi kosztami. Dzięki temu kredytobiorca odzyskuje płynność finansową, wzmacnia swoją zdolność kredytową, a nawet może dobrać dodatkowe środki, jeśli zachodzi taka potrzeba. Co więcej, z reguły czas współpracy z nowym bankiem zostaje wydłużony, przez co rata jest mniejsza, aniżeli te spłacane na dotychczasowych warunkach.

Jak skonsolidować kredyt hipoteczny?

Konsolidacja kredytu hipotecznego jest jak najbardziej możliwa i takie zobowiązanie można połączyć z innymi. Ogromną popularnością cieszy się konsolidacja kredytu hipotecznego i gotówkowego, ale też kart kredytowych czy kredytów odnawialnych.

Sam proces łączenia wskazanych przez klienta zobowiązań nie jest trudny, zresztą większością formalności zajmuje się nowy bank, z którym kredytobiorca podejmuje współpracę. Trudnością może być jedynie zdolność kredytowa klienta banku, który chce, aby konsolidacja kredytu gotówkowego i hipotecznego czy innych zobowiązań bankowych została przeprowadzona.

Bank współpracuje tylko z wiarygodnymi, a przede wszystkim wypłacalnymi klientami. Zastanów się, dlaczego chcesz przeprowadzić konsolidację? Najlepszym momentem na łączenie różnych zobowiązań jest czas, w którym klient banku nie generuje jeszcze zadłużeń, ale dopiero zauważa pierwsze problemy z regulowaniem należności w terminie. Jeśli przeterminowane raty zostały już odnotowane w raporcie BIK, kredytobiorca może nie mieć szans na konsolidację.

Ponadto, oszacuj, czy Twoje zarobki są na pewno wystarczające, aby spłacać połączoną ratę. Weź pod uwagę, że jeszcze jakiś czas temu Twoja zdolność kredytowa mogła być znacznie lepsza. Jeśli chcesz, aby została przeprowadzona konsolidacja kredytu hipotecznego we frankach albo konsolidacja kredytu hipotecznego rodzina na swoim, oznacza to, że kredyt na mieszkanie zaciągnąłeś co najmniej kilka lat temu, natomiast dzisiaj banki stawiają zupełnie inne warunki, których możesz nie spełnić.

Kiedy konsolidacja kredytu hipotecznego i innych zobowiązań to dobry pomysł?

Konsolidacja kredytów opłaca się tylko wtedy, gdy kredytobiorca zyskuje lepsze warunki współpracy z nowym bankiem i z tego tytułu odzyskuje płynność finansową, a nawet może generować oszczędności. Konsolidacja jest opłacalna wtedy, gdy połączone zobowiązanie jest finalnie tańsze, aniżeli spłata kredytów na pierwotnych warunkach. Zaletą konsolidacji jest na pewno to, że od momentu połączenia kredytów kredytobiorca pilnuje już tylko terminu spłaty jednej raty, co znacznie ułatwia mu zarządzanie własnym budżetem.

(Katarzyna Dudek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%