Czym jest responsywna strona internetowa? I jak sprawdzić Twój serwis? - Tygodnik Nadwiślański
czwartek, 30 czerwca
reklama

Czym jest responsywna strona internetowa? I jak sprawdzić Twój serwis?

0

Responsywna strona internetowa to must have jeśli chcesz prowadzić skuteczną komunikację marketingową w świecie internetowym. Dlaczego? Coraz więcej internautów rozpoczyna ścieżkę z marką właśnie poprzez np. urządzenie mobilne, czyli komórkę, a to oznacza, że strona powinna być odpowiednio przygotowana na tego typu ekrany. Jak to zrobić dobrze?

Strona responsywna, czyli jaka?

Wspomnieliśmy już o tym, że internauci coraz chętniej sięgają po swoje telefony (i inne urządzenia) i to tam realizują wiele celów określonych przez marki. Co prawda nie zawsze ścieżka zakupowa (czy innej konwersji) kończy się na tym samym urządzeniu (jeśli chodzi o e-commerce, to wciąż wiele użytkowników ceni sobie wygodę zamawiania z poziomu komputera). Nie zmienia to jednak faktu, że pierwsze wrażenie o marce (tak samo jak to, które odbieramy w rzeczywistości co do drugiej osoby) jest kluczowe i trudno je potem zmienić.

Strona responsywna, to strona, która jest dopasowana do innych urządzeń, nie tylko laptopów i komputerów. Co to oznacza w praktyce? Interfejs takiej witryny jest czytelny i przejrzysty z poziomu np. komórki czy tableta. Miałeś kiedyś sytuację, w której po wejściu na stronę, ta cała się rozjechała, powodując chaos, a nawet uniemożliwiając kliknięcie w daną zakładkę czy inny przycisk? Jeśli tak, miałeś do czynienia ze stroną, która nie została przygotowana, by wyświetlać się poprawnie na innych urządzeniach. Z pewnością też szybko opuściłeś witrynę. Skutek? Niski współczynnik spędzania czasu na stronie i… brak realizacji konwersji, czyli brak podjęcia pożądanych działań (o nadszarpnięciu wizerunku marki i mniej namacalnych aspektach nie wspominając).

Podsumowując, strona responsywna:

  • automatycznie dopasowuje się do danego wyświetlacza,
  • jest przejrzysta i czytelna z poziomu każdego urządzenia,
  • jest lepiej postrzegana przez algorytmy Google,
  • gwarantuje wyższy wskaźnik sesji na stronie,
  • to wciąż jedna strona, dostosowana do kilku urządzeń; nie wymaga więc duplikowania treści i aktualizacji z wielu różnych miejsc.

Jak sprawdzić, czy strona jest responsywna?

Aby sprawdzić, czy Twoja strona jest responsywna, możesz to zrobić „domowym sposobem”. Wystarczy, że wejdziesz na wybraną stronę, po czym zmniejszyć okienko przeglądarki. Jeśli tekst dostosował się do rozmiaru okienka (czyli widoczne były przesunięcia i nadal wszystko jest czytelne i widoczne), to strona prawdopodobnie jest responsywna. Jeśli natomiast po zmniejszeniu tekst jest w tym samym miejscu, a Ty musisz przesunąć suwak prawo/lewo, strona nie została dostosowana do innych urządzeń.

Jednak, aby mieć pewność, skorzystaj z dostępnym narzędzi online, które przeprowadzają test w ciągu kilku sekund. Przykładem takiej strony jest responsivetesttool. W tym miejscu możesz sprawdzić podgląd strony na ekranie komputera, urządzenia mobilnego (i wybranego modelu komórki!), tablecie, a nawet telewizji!

Jak zrobić RWD, czyli responsywną stronę internetową?

Strony www należą do bardziej złożonych projektów. Zaoszczędź czas i miej gwarancję jakości – skorzystaj z pomocy doświadczonych osób, które doradzą nie tylko w kwestiach technicznych, ale także przygotują stronę, która DZIAŁA i jest skuteczna pod kątem realizacji zamierzonych celów.

Materiał zewnętrzny

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.