Dalekowzroczni w gorzyckiej dwójce. Ekologia w teorii i praktyce

0

„Bądźmy dalEKOwzroczni” pod takim hasłem nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach realizowali projekt, którego celem była zmiana nawyków konsumenckich.

Projekt został nagrodzony grantem w ramach ogólnopolskiego konkursu „Równać Szanse” Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Sponsorem programu jest Polsko- Amerykańska Fundacja Wolności.

Uczestnikami projektu „Bądźmy dalEKOwzroczni” było 22 uczniów i uczennic w wieku 13-16 lat. Uczniowie: Michał Bielecki, Jesica Dull, Kinga Chołody, Kacper Chołody, Antonina Wolak, Magda Soból, Alaksandra Kicińska, Emilia Paterek, Agnieszka Romanowska, Norbert Grobelski, Julia Boroń, Karol Korzonek, Milena Korzonek, Natalia Balmas, Michał Hara, Wiktoria Kamińska, Klaudia Tomczyk, Aleksandra Roszuk, Aleksandra Machowska, Patryk Rutkowski, Wiktoria Brzezińska oraz Amelia Gierach pod opieką nauczycielek: Elżbiety Magdy-Cendrowskiej, Marty Dendury i Zofii Gołąbek uczyli się dobrych nawyków, zdobywali wiedzę i podnosili swoją świadomość ekologiczną.

Zadaniem uczniów było nie tylko przyswojenie, ale przede wszystkim przekształcenie wiedzy w dobre praktyki. – Organizowaliśmy wiele wyjazdów, warsztatów i szkoleń, podczas których młodzież uczyła się w jaki sposób chronić nasz globalny dom, w jaki sposób „produkować” jak najmniej odpadów, które szkodzą środowisku – opowiada Sylwester Kotwica, dyrektor gorzyckiej „Dwójki” – Jestem bardzo dumny z naszych uczennic i uczniów, bo wykazali się kreatywnością we współtworzeniu projektu. Mieli wiele pomysłów i chętnie angażowali się w różnorodne działania, które były przedmiotem „dalEKOwzrocznych”. Ponadto wiele ekologicznych rozwiązań wdrożyli we własne życie i życie swoich najbliższych. Jestem pewien, że to dobrze rokuje na przyszłość – podkreślał dyrektor.

Zwieńczeniem projektu była wspólna debata na temat działań proekologicznych podejmowanych przez samorząd, przedszkola, szkoły podstawowe i ponadgimnazjalne. Uczniowie pytali przedstawicieli instytucji o podejmowane działania ekologiczne – Ostatnie lata obfitują w inwestycje proekologiczne realizowane na terenie naszej gminy. Począwszy od docieplania budynków szkół, budowę Punktu Selektywnego Odbioru Odpadów Komunalnych, rozbudowę kanalizacji, montaż paneli fotowoltaicznych na domkach jednorodzinnych, instalacje paneli fotowoltaicznych na obiektach publicznych, po przebudowę oczyszczalni ścieków – wyliczał Adam Kumor, sekretarz gminy Gorzyce.

Wszyscy uczestnicy projektu trwającego od sierpnia 2018 roku otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz ekologiczne gadżety.

Share.

Comments are closed.